Biolek, spółka zależna Biotonu, rozpoczął sprzedaż pierwszych produktów leczniczych dla zwierząt. – Spodziewamy się, że spółka jeszcze w tym roku otrzyma pozwolenie na dopuszczenie do obrotu swoich preparatów w krajach Unii Europejskiej i Chinach, a to znacznie zwiększy jej obroty. Wtedy też znakomicie wzrosną zyski Biotonu z tej inwestycji – przekonuje Sławomir Ziegert, prezes Biotonu. Wartość samego kontraktu z Beijing Smile na sprzedaż produktów weterynaryjnych w Chinach szacuje się na 1,2 mld dolarów (około 3,8 mld zł) w ciągu dziesięciu10 lat.
Więcej udziałów w Bioleku
Giełdowa spółka postanowiła zwiększyć zaangażowanie w Bioleku z 50,11 proc. do prawie 70 proc. za 46,9 mln zł. Ryszard Krauze, przewodniczący rady nadzorczej Biotonu, w rozmowie z „Parkietem" zaznacza, że to efekt dynamicznego rozwoju Bioleku. – W ciągu zaledwie kilku miesięcy od przejęcia przez Bioton pakietu kontrolnego, firma podpisała wiele ważnych kontraktów, a kolejne obecnie negocjuje, w tym na sprzedaż produktów w USA, Kanadzie, Hiszpanii, Francji i Wietnamie – podkreśla Krauze. Wyjaśnia, że Bioton kupuje dodatkowe udziały za taką samą cenę, jak przy pierwszej transakcji, płacąc akcjami. – W związku z tym nie narusza to pozycji gotówkowej Biotonu. Jestem przekonany, że za kilka miesięcy musielibyśmy za udziały Bioleku zapłacić znacznie więcej – dodaje.
W sumie za przejęcie Bioleku Bioton zapłacił już 119 mln zł, emitując na rzecz cypryjskiej spółki Troqueera Enterprises, związanej z twórcami Bioleku, ponad 1 mld akcji (w międzyczasie Troqueera sprzedała część otrzymanych walorów). Do tego dojdzie emisja za przejęcie dodatkowych prawie 20 proc. udziałów. Władze spółki przekonują, że ta akwizycja gwarantuje nie tylko większe udziały w zyskach Bioleku, ale też rozszerza ofertę firmy o kolejne produkty. Wpłynie też na poprawę rentowności poprzez uruchomienie produkcji niektórych dodatków paszowych w Polsce, które do tej pory były kupowane od innego producenta. Czy Bioton będzie chciał odkupić wszystkie walory w spółce zależnej? – Taki scenariusz nie wchodzi w grę. Twórcy Bioleku chcą pozostać udziałowcami tego biznesu– tłumaczy Ziegert.
Bayer wciąż nie zapłacił
Do kasy Biotonu wciąż nie wpłynęła cała opłata od koncernu Bayer za udzielenie mu wyłączności na sprzedaż insuliny w Chinach. Chodzi o 24,8 mln euro (około 104 mln zł), zaksięgowane przez Bioton jeszcze w 2010 roku. – Ten proces jest na ukończeniu. Oczekujemy jego zamknięcia w najbliższym czasie – zapewnił Ziegert.