Inea, czwarty pod względem liczby abonentów operator telewizji kablowej w Polsce działający w Wielkopolsce poinformowała, że podmiot kontrolowany przez Warburg Pincus, fundusz private equity, został jej strategicznym mniejszościowym inwestorem. Zobowiązał się do dalszego finansowania jej działań i konsolidacji rynkowej. Warunki inwestycji nie zostały ujawnione. Inea uważa jednak, że to największa transakcja na rynku private equity w Polsce w tym roku.
Według naszych informacji umowa inwestycyjna nie została jeszcze w pełni skonsumowana i ma charakter wariantowy. M.in. zawiera opcję częściowego wyjścia ze spółki dla aktualnych akcjonariuszy. Niemniej Warburg Pincus nie może przejąć pakietu większościowego. Fundusz zasili spółkę środkami, które ta przeznaczy na rozwój infrastruktury telekomunikacyjnej - budowę sieci szybkiego Internetu nowej generacji (tzw. NGA) - jak również na konsolidację rynku.
Warburg Pincus będzie wspierał Ineę, która ma obecnie 10 tys. klientów FTTH (usługi dostępu do Internetu za pomocą światłowodu doprowadzonego do domu), w rozwijaniu tej sieci do poziomu 200 tys. kolejnych gospodarstw domowych i firm w Wielkopolsce. Część inwestycji zostanie zrealizowana w ramach projektu Wielkopolska Sieć Szerokopasmowa, w którym Inea będzie większościowym akcjonariuszem.
Wielkopolska kablówka ma dzisiaj 170 tys. abonentów, a ubiegły rok zakończyła ze 169 mln zł przychodów. Rozgląda się za możliwościami przejęć. W obiektywie ma być m.in. lokalny rywal Tesat.
Kilka lat temu nie wykluczała wejścia na warszawską giełdę.