Przychody trzech gigantów niższe o 7 proc.

W I półroczu najszybciej spadały przychody Orange, rosła liczba abonentów Internetu T-Mobile, a Plus miał najwyższy wynik finansowy.

Aktualizacja: 08.02.2017 10:25 Publikacja: 06.09.2013 06:00

Przychody trzech gigantów niższe o 7 proc.

Foto: GG Parkiet

O 7,1 proc., do 9,88 mld zł, spadły w I połowie 2013 r. przychody trzech największych sieci komórkowych w kraju: Orange (grupa TP), T-Mobile Polska i Polkomtelu, operatora sieci Plus – wynika z szacunków „Parkietu".

Najmocniej – o ponad 10 proc. – skurczyły się wpływy pomarańczowej sieci. Najwolniej tracił rynek Plus.

Do pełnego obrazu rynku brakuje danych P4, operatora sieci Play. Zapewne nie ujawni on szczątkowych danych finansowych za pierwsze sześć miesięcy.

Jednak inaczej niż zwykle, zwleka tym razem z publikacją kwartalnych danych operacyjnych.

Szacunki „Parkietu" wskazują jednak, że również w II kw. 2013 r. grono jego klientów rosło dużo szybciej niż innym operatorom. Na podstawie danych GUS i trzech konkurentów Playa, można szacować, że najmłodszej sieci przybyło w tym czasie ponownie około 400 tys. kart SIM i łącznie w końcu czerwca telekom obsługiwał ich już około 9,5 mln.

Zwyżki w post-paidzie

W sumie w całym półroczu operator sieci Play mógł zdobyć 800 tys. użytkowników i to – inaczej niż konkurencja – nie walcząc usługą mobilnego Internetu.

Drugie miejsce pod względem liczby pozyskanych klientów należało do Polkomtelu, operatora sieci Plus, którego statystyki powiększyły się w ciągu sześciu miesięcy tego roku o blisko 100 tys., do 13,94 mln.  Przyrost miał przy tym miejsce po połowie w segmencie post-paid i pre-paid. Trzecie miejsce pod względem tempa budowania baz klientów zajął w I półroczu Orange (przyrost o 52 tys.), a T-Mobile stracił 71 tys. kart SIM.

Jeśli spojrzeć tylko na segment najcenniejszych klientów telekomów – kontraktowych – to tu wszystkie firmy zanotowały zwyżki. Największą – o 265 tys. kart – miał Play. T-Mobile, Orange i Plus powiększyły statystyki odpowiednio o: 42 tys., 59 tys. i 52 tys. klientów post-paid.

Najliczniejszą ich bazę ma przy tym nadal sieć Plus. Przekroczyła ona w czerwcu 7,5 mln kart SIM. Konkurenci operatora zwracają przy tym uwagę, że nie wszystkie te karty należą do abonentów lub firm. Część (potwierdza to Polkomtel) to karty M2M, czyli komunikujące ze sobą maszyny (np. inteligentne liczniki z serwerami).

Sprzedaż Internetem stoi

W sumie czterem operatorom komórkowym i Cyfrowemu Polsatowi w I połowie br. przybyło w segmencie kontraktowym 409 tys. kart SIM. Szacujemy, że 360 tys. (88 proc. wszystkich) z nich to karty mobilnego Internetu. W końcu czerwca wymienionych pięciu graczy obsługiwało 4,2 mln użytkowników dedykowanej usługi (bez smartfonów).

Warto zauważyć, że w tym roku za zwyżki w segmencie post-paid odpowiada nie tylko Internet. Choć dokładnych danych brak, to należy przypuszczać, że w tym roku jest inaczej z kilku powodów. Po pierwsze, z Internetu korzystają coraz częściej posiadacze smartfonów, a co za tym idzie aktywacja usługi nie jest liczona oddzielnie (dla przykładu, Plus podaje, że ma 3 mln użytkowników usługi). Po drugie, Orange zaczął promocję usług dla inteligentnego domu, która napędza statystyki M2M. Po trzecie,  silnie reklamowana w II kw. br. nowa marka Nju.mobile – ma lepszą ofertę post-paid niż pre-paid.

Technologie
Jakie wyniki Orange Polska w II kwartale? Pierwsze prognozy
Technologie
Które sieci komórkowe wybierali polscy użytkownicy? Zwycięzca jest jeden
Technologie
Prywatni nadawcy powiększyli zyski. Rok TVN i Pulsu
Technologie
Quo vadis, sztuczna inteligencjo?
Technologie
yarrl pozyskał kolejną dużą umowę
Technologie
Prześwietlamy fuzje i przejęcia w sektorze IT. Jakie ciekawe trendy widać?