Komputronik: Na razie przejęcia nie są planowane

Dzięki nowemu magazynowi w perspektywie kilku miesięcy Komputronik spodziewa się osiągnięcia dwukrotnie większych zdolności logistycznych.

Aktualizacja: 06.02.2017 19:31 Publikacja: 09.09.2015 06:11

Wojciech Buczkowski, prezes Komputronika.

Wojciech Buczkowski, prezes Komputronika.

Foto: Archiwum

– To z kolei będzie mieć przełożenie na obniżenie jednostkowych kosztów operacji logistycznych – zapowiada Wojciech Buczkowski, prezes Komputronika. Dodaje, że grupa nie planuje przejęć i zamierza koncentrować się na rozwoju organicznym. Mocno liczy na eksport. – Są takie grupy produktowe, w których hurtowa sprzedaż na eksport jest bardziej rentowna niż sprzedaż detaliczna w Polsce – mówi prezes.

Jednocześnie Komputronik rozwija swój biznes w Niemczech. – Sprzedaż na rynku niemieckim jest pewnego rodzaju start-upem. Każdego miesiąca notujemy tam wysoką dynamikę, jednak skala wciąż jest zbyt mała, by można było chwalić się konkretnymi wynikami – przyznaje szef Komputronika. Liczy, że w ciągu dwóch lat tamtejsza spółka osiągnie poziom sprzedaży, który będzie dostrzegalny dla przychodów całej giełdowej grupy.

Obecnie kurs Komputronika oscyluje w okolicach 7,7 zł. Na początku roku mocno wzrósł, ale potem wycena akcji stopniała, m.in. w reakcji na słabe wyniki za ostatni kwartał roku obrotowego 2014/2015 (skończył się 31 marca). Zarząd podkreśla, że w tym okresie skumulowały się czynniki, które negatywnie wpłynęły na wyniki. – Mamy nadzieję, że takie sytuacje już się nie powtórzą – mówi prezes. Nie ujawnia, jakich wyników należy się spodziewać w tym roku obrotowym. Zwraca jednak uwagę, że w związku z wprowadzeniem tzw. odwróconego VAT prognozowanie jest wyjątkowo trudne. – Niewątpliwie będziemy nadal skupiać się na rentowności, wyrażonej bezwzględnymi liczbami. To dla nas priorytet – mówi.

W ostatnim czasie na rynek trafiło sporo rekomendacji dla spółek zajmujących się sprzedażą sprzętu IT. Jednak analiz dla Komputronika już od pewnego czasu nie ma. Dlaczego?

– Zainteresowanie analityków zależy od zapotrzebowania instytucji finansowych. Te jednak kierują swoje zainteresowanie w stronę spółek o średniej lub wysokiej kapitalizacji. Niestety, na kapitalizację Komputronika ma wpływ spór prawny z CCE. Czynniki fundamentalne nie mają tutaj znaczenia – uważa prezes. Dodaje, że spór z CCE to skomplikowana i wielowątkowa sprawa, bardziej rozgrywka prawnicza niż starcie interesów gospodarczych.

– Niestety, mimo naszego koncyliacyjnego nastawienia inni akcjonariusze CCE brną w kolejne wieloletnie spory. Być może w przyszłości się to zmieni, na razie trudno mówić o perspektywach rychłego zakończenia sprawy – mówi prezes.

Technologie
TiVi Foundation zmieniła szefów Cyfrowego Polsatu
Technologie
XTPL rozwija biznes, ale wolniej niż spodziewał się rynek
Technologie
Resort cyfryzacji proponuje ułatwienia dla telekomów
Technologie
XTPL rozwija biznes, ale wolniej niż zakładał rynek
Technologie
Drugie półrocze przyniesie ożywienie na rynku VC. A symptomy już widać
Technologie
Prezes UKE: Deregulacja Orange może przynieść wzrost inwestycji