O niemal jedną trzecią zdrożały średnio w tym roku akcje sześciu największych producentów gier. Jak burza idzie Bloober Team (79 proc.), a niewiele gorzej radzą sobie CD Projekt (50 proc.) oraz CI Games (32 proc.) i 11 bit studios (29 proc.). Z rynkiem wygrywa też The Farm 51, natomiast lekko pod kreską jest Vivid Games.
Rekord za rekordem
Producent „Wiedźmina" jest już wyceniany na ponad 3 mld zł. Kurs ma jeszcze potencjał wzrostowy – uważają analitycy DM BOŚ. Po niedawnym włączeniu do prognoz gry „Gwint" podnieśli cenę docelową akcji. Kursowi brakuje do niej jeszcze 14 proc. Co ciekawe, spółka ma uchwalony duży skup akcji. Czy zamierza go realizować? – Skup się nie rozpoczął, mamy na tę operację dużo czasu i trudno dziś przesądzić, kiedy i czy w ogóle nastąpi – mówi Adam Kiciński, prezes CD Projektu. Spółka ma za sobą pracowite miesiące, a w drugiej połowie roku nie zamierza zwalniać tempa. – Pod koniec maja premierę miał drugi dodatek do „Wiedźmina 3", zatytułowany „Krew i wino", który został bardzo dobrze przyjęty przez dziennikarzy branżowych i graczy, co oczywiście przełożyło się na satysfakcjonującą sprzedaż – sygnalizuje szef CD Projektu. Grupa właśnie ruszyła na podbój nowego rynku: Chin. – Przez lata obserwowaliśmy go z dużym zainteresowaniem, czekając na moment, w którym będziemy gotowi zaoferować chińskim graczom coś potencjalnie trafiającego w ich gusty. Wierzymy, że taką grą jest „Gwint: Wiedźmińska gra karciana" – mówi Kiciński.
Z kolei CI Games jest w przeddzień największej kampanii marketingowej w swojej historii. – Od końca lipca rozpoczniemy promocję flagowego tytułu, czyli Sniper „Ghost Warrior 3". Będą to nie tylko spotkania i publikacje w mediach, ale też kilka kluczowych materiałów wideo promowanych przez najnowsze kanały komunikacji – zapowiada Marek Tymiński, prezes CI Games. Data premiery się nie zmienia. – Jesteśmy spokojni, że uda nam się dotrzymać styczniowego terminu. Mamy wystarczająco dużo czasu i środków, aby dopracować grę – deklaruje. Dodaje, że kluczowe będą wyniki I kwartału 2017 r. ponieważ to właśnie one pokażą, jaki jest potencjał nowej gry i całego studia.
Z kolei dla 11 bit studios kluczowa będzie gra „Industrial". Spółka zapewnia, że prace nad nią przebiegają zgodnie z planem. – Nie ma żadnych opóźnień. Podtrzymujemy plany premiery w II kwartale 2017 r. Pierwsze szczegóły ujawnimy na targach PAX West w Seattle, które odbędą się 2–5 września – zapowiada Grzegorz Miechowski, prezes 11 bit studios. W poniedziałek kurs akcji tej spółki rósł o ponad 4 proc., ustanawiając tym samym nowy rekord.
W oczekiwaniu na debiuty
Na rynku NewConnect jest notowanych kilku producentów gier, a niektórzy z nich jedną nogą są już na GPW. Vivid Games debiut zapowiadało jeszcze na I półrocze, ale odbędzie się on później z uwagi na przedłużające się postępowanie w KNF. Spółka ma nadzieję, że obecna runda pytań będzie już ostatnia. Na ten rok planuje kilka premier, m.in. „Metal Fist" (gra własna) oraz co najmniej dwie gry w programie wydawniczym.