Biorąc pod uwagę wyłącznie segment usług dla klientów indywidualnych, spółki grupy przechowywały na koniec ubiegłego miesiąca 123,1 tys. próbek, czyli o 14 proc. więcej niż rok wcześniej. Zachowany został przy tym wysoki wskaźnik umów zawartych w modelu abonamentowym, który wynosił 62,6 proc.

PBKM pozyskał w trzech kwartałach tego roku 13,9 tys. próbek krwi pępowinowej lub tkanek, czyli o 6 proc. więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej (13 tys. próbek). – Wzrost liczby podpisanych umów jest głównie efektem sytuacji na rynkach strategicznych. W stosunku do rynków klasyfikowanych jako pozostałe podjęliśmy pewne działania optymalizacyjne, dzięki czemu dynamika ich wzrostu powinna w kolejnych okresach się poprawić – mówi Jakub Baran, współzałożyciel oraz prezes Polskiego Banku Komórek Macierzystych. – Na uwagę zasługuje fakt utrzymania udziału umów zawartych w modelu abonamentowym, które zabezpieczają przepływy pieniężne w dłuższej perspektywie czasu – dodaje. Do rynków strategicznych zaliczana jest Polska, Hiszpania i Turcja. Pozostałymi rynkami są Węgry, Rumunia, Włochy i Łotwa.

Obecnie PBKM jest najszybciej rosnącym spośród największych europejskich banków zajmujących się przechowywaniem komórek macierzystych lub tkanek. W Polsce spółka jest liderem w branży. Jej celem strategicznym jest przechowywanie 200 tys. próbek do końca 2019 r.

Poza usługą bankowania PBKM rozwija działalność wytwarzania produktów leczniczych terapii zaawansowanych wykorzystywanych do terapii eksperymentalnych. W IV kwartale zakończona zostanie rozbudowa laboratorium w Warszawie. Jego powierzchnia zwiększy się z 730 do 1390 mkw., dzięki czemu zdolność do wytwarzania produktów leczniczych wzrośnie nawet czterokrotnie.

Od debiutu na giełdzie w kwietniu akcje PBKM podrożały o około 22 proc.