Fibar: W planach giełdowy debiut albo wejście inwestora

Producent urządzeń smart home szuka innowacyjnych rozwiązań, które poszerzą ofertę spółki.

Publikacja: 19.02.2018 04:00

Poznańska firma Fibar Group działająca na rynku internetu rzeczy (w skrócie IoT), sprzedająca produkty z segmentu automatyki budynków, chce rozszerzyć swoją działalność na sektor bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni, zdrowia i sztucznej inteligencji.

Spółka powstała siedem lat temu. Dziś działa na 110 zagranicznych rynkach i współpracuje z Apple'em, Google'em, Philipsem, Samsungiem czy Amazonem. Obecnie tylko 10 proc. jej oferty sprzedaje się w Polsce. Jednak w najbliższym czasie może to się zmienić.

Firma chce pozyskać kapitał do dalszego rozwoju. Rozważa wejście na giełdę lub wsparcie zewnętrznego partnera. Decyzje zapadną w tym roku.

Szuka też innowacyjnych pomysłów w nowych obszarach rynku. Niedawno ogłosiła partnerstwo z poznańskim funduszem YouNick Mint Venture Capital. W ramach tej współpracy ogłosiła nabór projektów na rozwiązania w następujących obszarach: biometrii głosu, sztucznej inteligencji, Machine Learning, bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni, big data oraz zdrowia, czyli segmentu eHealth.

Najlepsze projekty mogą liczyć na dofinansowanie od 1 do 3 mln zł, wsparcie podczas testowania, komercjalizacji i wprowadzenia produktu na rynek.

– Współpraca ze startupami to początek. Chcemy zacząć kooperację z centrami badawczymi i uczelniami – mówi Joanna Ossowska Rodziewicz, dyrektor ds. operacyjnych Grupy Fibar.

Spółka udostępni własne wynalazki innym podmiotom na zasadzie sprzedaży licencji lub utworzy konsorcja albo firmy typu spin off, których celem jest komercjalizacja technologii i transfer wiedzy. Korzyścią będzie skrócenie czasu potrzebnego na dostarczenie produktu na rynek, co zmniejszy koszty organizacji.

Innowacjami z segmentu IoT może być zainteresowanych wiele branż: motoryzacyjna, sektor elektroniki użytkowej, inteligentnych liczników energii i urządzeń domowych. – Polacy są gotowi na inteligentne rozwiązania i chcą żyć równie wygodnie jak Niemcy, Francuzi czy Holendrzy – przekonuje Ossowska. Co sądzą o tym analitycy?

– Trudno jest przewidzieć, jak szybko ten sektor będzie się rozwijał w kolejnych latach. To młody rynek i mało zbadany, co utrudnia stawianie dokładnych prognoz. Czynnikami wspierającymi jego rozwój będzie cyfryzacja gospodarek i zachowań konsumentów.

Plusem dla Grupy Fibar jest na pewno działanie w skali globalnej i obecność na perspektywicznym rynku, ale rywalizacja w tym sektorze nie jest mała – podsumowuje Konrad Księżopolski, analityk Haitong Banku.

Technologie
Lichthund szykuje się do debiutu
Technologie
PlayWay nie zwalnia tempa
Technologie
Wieści z CI Games zaniepokoiły rynek. Mocna przecena
Technologie
Prowly przejęło Brand24
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Technologie
PlayWay pokazuje wyniki. Zarobił ponad 100 mln zł
Technologie
Złe wieści z CI Games. Akcje tanieją