Wniosek Playa też już czeka w UKE

Dodatkowe opłaty za usługi w roamingu w Unii Europejskiej obniżył od środy Polkomtel, operator sieci Plus z grupy Cyfrowy Polsat.

Publikacja: 12.10.2018 05:06

Wniosek Playa też już czeka w UKE

Foto: AdobeStock

Jak informowaliśmy, nowe dodatkowe opłaty, na które zgodził się Urząd Komunikacji Elektronicznej, są o mniej więcej połowę niższe niż wcześniej w przypadku rozmów, a w wypadku dostępu do internetu spadły o około 20 proc.

Jak poinformował w odpowiedzi na nasze pytania UKE, decyzje o nowych stawkach wydano także dwóm wirtualnym operatorom, w tym Premium Mobile (związany z Cyfrowym Polsatem) oraz ITI Neovision, czyli właścicielowi satelitarnej platformy nc+.

Martin Stysiak, rzecznik UKE, pytany o to, czy do urzędu wpłynęły wnioski od największych telekomów, przyznał, że na rozpatrzenie czeka pismo od P4, operatora sieci Play. Nie zdradził jednak, o zgodę na stosowanie jakich stawek ubiega się telekom należący do Play Communications.

Premium Mobile, podobnie jak Plus, może pobierać nowe stawki dopłat od 10 października. Do minuty rozmowy wykonywanej przez użytkownika operator będzie mógł dodać 6,5 gr, do opłaty za minutę rozmowy przychodzącej – 3,8 gr, do ceny SMS – 2,4 gr, a do ceny megabajta internetu – 1,5 gr (plus VAT).

Do tej pory operator mógł pobierać odpowiednio, 8, 5, 3 i 2 gr (brutto). Stawki Nc+ to zaś 13 gr za minutę połączenia wykonanego, 3,8 gr za minutę odebranego, 4,1 gr za SMS i 19,63 zł za gigabajt (plus VAT).

Decyzje UKE obowiązują 12 miesięcy. Operatorzy mają obowiązek dostosować wnioskowane dopłaty do ponoszonych kosztów świadczenia usługi. Nie mogą zarabiać na roamingu w UE. W tym roku stawka hurtowej opłaty w rozliczeniach z operatorami za granicą spadła.

Technologie
Atende zamieniło straty w zyski. Akcje drożeją
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Technologie
Polskie firmy ciągle nie mogą wyjść z dołka
Technologie
yarrl z dużą umową. Akcje drożeją
Technologie
Telekomy rozwiną skrzydła w kolejnych kwartałach
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Technologie
Cloud Technologies przejmuje w Kanadzie
Technologie
Spyrosoft idzie jak burza. Akcje drożeją