Na styczniowym walnym zgromadzeniu akcjonariusze będą też  decydować o upoważnieniu zarządu do ustalenia szczegółowych warunków zbycia aktywów oraz uzyskania zgody wierzycieli na przejęcie zobowiązań przez nabywcę. Zmiany te mają związek z trwającymi roszadami własnościowymi. Podmiotem dominującym wobec Roseville jest Also – zagraniczny koncern z branży dystrybucji IT. Razem z funduszem MCI (dominujący akcjonariusz ABC Daty) ogłosił wezwanie do sprzedaży akcji stanowiących 37,1 proc. głosów. Płacą 1,3 zł za walor.

W środę kurs rynkowy lekko rósł i wynosił 1,27 zł. Kilka dni wcześniej – w reakcji na ogłoszenie wezwania – poszybował o kilkanaście procent. Co ciekawe, wzmożony popyt dało się zaobserwować, jeszcze zanim komunikat o wezwaniu (z ceną znaczącą wyższą od ówczesnej rynkowej) trafił na rynek. Jak informował już „Parkiet", sprawę analizuje Komisja Nadzoru Finansowego.

W przypadku powodzenia wezwania i osiągnięcia progu przynajmniej 90 proc. wzywający rozważają przeprowadzenie przymusowego wykupu, a następnie wycofanie spółki z warszawskiej giełdy. Zapisy na akcje w wezwaniu będą przyjmowane w punktach obsługi klienta Santander Bank Polska od 15 lutego do 18 marca.

Notowania ABC Daty są w długoterminowym trendzie spadkowym. Kilka miesięcy temu przecena przybrała na sile po informacji o słabszych od oczekiwań wynikach finansowych oraz po nieoczekiwanej korekcie VAT za II kwartał 2014 r. Temat podatków wciąż jest otwarty w spółkach zależnych. Analitycy, pytani o wyniki finansowe i plany ABC Daty, nie chcą się oficjalnie wypowiadać. Niezmiennie zwracają uwagę na brak transparentności biznesu tej spółki.