Trzeba jednak odnotować, że uchwała nie została przegłosowana jednomyślnie. Na nie było PZU OFE Złota Jesień. Zgłosiło też sprzeciw do tej uchwały. Zapytaliśmy PZU, z czego wynikała ta decyzja, ale do czasu zamknięcia tego wydania gazety nie odpowiedział na nasze pytanie. Nie wiadomo też, czy zamierza odsprzedać akcje w wezwaniu, a to w dużej mierze właśnie od niego zależy, czy ono się powiedzie.
Zapisy do sprzedaży ruszą 15 lutego i potrwają do 18 marca. OFE PZU podczas walnego wykonywał prawo głosu z ponad 9,6 mln akcji, co stanowi 7,7 proc. ogólnej liczby głosów. Dominującym akcjonariuszem ABC Daty jest fundusz MCI, który ma ponad 76 mln walorów uprawniających do 60,7 proc. głosów. W przypadku osiągnięcia przynajmniej 90-proc. progu wzywający rozważają przeprowadzenie przymusowego wykupu akcji, a następnie wycofanie spółki z giełdy.
Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy opłaca się sprzedawać teraz akcje w wezwaniu. Z jednej strony oferta przejmujących jest zbliżona do rynkowej, ale z drugiej zdecydowanie wyższa niż poziom kursu jeszcze sprzed kilku miesięcy (poszedł mocno w górę pod koniec grudnia, po ogłoszeniu wezwania). Za sprzedażą akcji może przemawiać fakt, że ABC Data ma trudną sytuację finansową, do czego dochodzą problemy spółek zależnych z fiskusem. Jednocześnie analitycy zwracają uwagę, że zaproponowana w wezwaniu struktura transakcji jest niekorzystna dla akcjonariuszy mniejszościowych, co rodzi pytanie, czy premia w wezwaniu nie powinna być jednak wyższa.
Also jest międzynarodowym koncernem, który od dwóch lat mocno rozpycha się na naszym rynku. W efekcie polskie firmy uwikłały się w wojnę cenową, co odbija się na ich marżach. Analitycy zwracają uwagę, że po przejęciu ABC Daty przez Also sytuacja powinna się poprawić. Na rynku zostałoby wtedy dwóch kluczowych graczy: giełdowe AB oraz Also powiększone o ABC Datę. Ta ostatnia spółka w piątek podała, że jej przychody w styczniu wyniosły 344 mln zł i były o około 8 proc. niższe niż w takim samym okresie ubiegłego roku. kmk
Notowania akcji na stronie: