Rynek smartfonów zaczął się kurczyć

Polska przestała być zieloną wyspą na globalnym rynku smartfonów. W I kw. br. liczba sprzedanych nowych urządzeń po raz pierwszy spadła. Telekomy notują nadal wzrost przychodów z tego tytułu.

Publikacja: 10.05.2019 05:12

Rynek smartfonów zaczął się kurczyć

Foto: Adobestock

W I kwartale br. w Polsce sprzedało się o około 5 proc. smartfonów mniej niż w analogicznym okresie 2018 roku – wynika z danych GfK, do których dotarliśmy. Wprawdzie przychody z tego tytułu wzrosnąć miały o 1 proc. ale widać, że segment ważny m.in. dla operatorów telekomunikacyjnych notowanych na GPW nasyca się.

Dwa efekty wyższych cen

– Według raportów rynkowych, którymi dysponujemy w styczniu i lutym, sprzedaż smartfonów na polskim rynku spadła o ok. 5 proc. w porównaniu z dwoma pierwszymi miesiącami 2018 r. (1,19 mln sztuk w porównaniu z 1,86 mln sztuk). Natomiast wartość sprzedaży prawie się nie zmieniła. Można z tego wnioskować, że z jednej strony polski rynek powoli się nasyca, ale z drugiej – popyt przesuwa się w stronę droższych modeli – mówi nam Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange Polska.

Reprezentanci producentów przekonują, że jakość telefonów generalnie się poprawia. W efekcie konsumenci wymieniają je rzadziej, a jeśli to robią i kupują nowy telefon, swój stary aparat, nadal sprawny, przekazują lub sprzedają, napędzając tym samym rynek wtórny.

Za ważny czynnik spadku sprzedanych nowych urządzeń uważana jest wojna o prymat, którą toczyli w pierwszym półroczu ubiegłego roku Samsung i Huawei, przyczyniając się do obniżki cen i wzrostu popytu na ich urządzenia. Stąd – relatywnie wysoka baza z ub.r.

GG Parkiet

Mimo spadkowej tendencji operatorzy telekomunikacyjni w I kwartale br. notują (ci, którzy do tej pory opublikowali wyniki) wzrost przychodów ze sprzedaży smartfonów.

Bez hurtu

– W pierwszym kwartale 2019 r. w porównaniu z pierwszym kwartałem rok wcześniej – sprzedaż telefonów/smartfonów była praktycznie na tym samym poziomie. Jednocześnie przychody z ich sprzedaży wzrosły o 12 proc. Warto zwrócić uwagę, że klienci wybierają droższe telefony. Rośnie też sprzedaż urządzeń bez kontraktów – mówi Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange Polska o wynikach swojej firmy z tej działalności.

Andreas Maierhofer, prezes T-Mobile Polska, który w czwartek wyjaśniał powody spadku przychodów telekomu (o 4,7 proc. do 1,49 mld zł) nie podał liczb, ale zapewnił, że i sprzedaż smartfonów na rynku B2C rośnie. Ocenił to tempo jako „rozsądne". Przyznał natomiast, że do spadku przychodów ogółem przyczyniła się rezygnacja ze sprzedaży hurtowej na rzecz partnerów biznesowych, zajmujących się dalszą odsprzedażą takowych sprzętów. Według Mariusza Gacy, wiceprezesa Orange, telekom zarzucił hurtową sprzedaż wcześniej i w 2018 r. już nie prowadził.

Technologie
Prowly przejęło Brand24
Technologie
PlayWay pokazuje wyniki. Zarobił ponad 100 mln zł
Technologie
Złe wieści z CI Games. Akcje tanieją
Technologie
Alphabet wart już ponad 2 bln dolarów
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?
Technologie
Asseco SEE się rozpędza
Technologie
Asseco SEE zapowiada przyspieszenie