458,38 tys. numerów komórkowych przeniesiono z sieci do sieci w II kwartale br. – podał w środę rano Urząd Komunikacji Elektronicznej w raporcie podsumowującym miniony kwartał na tzw. rynku MNP. Spośród giełdowych operatorów najlepiej radził sobie w tym segmencie Polkomtel (Grupa Cyfrowy Polsat). Najgorzej – Play. Przenoszenie numeru jest dziś składową ważnego elementu strategii telekomów, polegającej na sprzedaży kolejnych usług gospodarstwu domowemu, i pokazuje, czyja oferta komórkowa jest uważana za najatrakcyjniejszą cenowo.
Solorz zdobywa rynek
W II kw. br. liczba przeniesionych numerów mobilnych była o 8 proc. większa niż w analogicznym okresie 2018 r. Nie oznacza to jednak, że w tym roku rynek MNP rośnie. Według naszych obliczeń po półroczu jest on niższy pod względem liczby przeniesionych numerów o około 4 proc. niż w ciągu sześciu miesięcy 2018 r.
Na pewno jednak jak dotąd ten rok pod względem MNP należy do Grupy Cyfrowy Polsat. W drugim kwartale sieć komórkowa Plus była liderem przenosin pod względem bilansu i pozyskała na czysto 25,4 tys. numerów. Zepchnęła na drugie miejsce operatora, który od kwartałów zajmował pierwsze miejsce, czyli wirtualnego operatora Premium Mobile (Cyfrowy Polsat ma w nim udziały).
Według naszych nieoficjalnych informacji operatorem, od którego najczęściej przechodzą użytkownicy do Plusa, jest Play.
Dla porządku trzeba dodać, że wyższy niż Plus bilans przenosin uzyskała d. Telefonia Dialog (ponad 40 tys. numerów na czysto), czyli spółka zależna Netii, która zajmuje się od pewnego czasu pozyskiwaniem klientów dla tej grupy. Netia jako operator w tym czasie „oddała na czysto" około 37 tys. numerów. Do tej samej grupy kapitałowej należy jeszcze Internetia z ujemnym wynikiem 1,6 tys. numerów. W sumie więc można szacować, że grupa Netii pozyskała w minionym kwartale około 1,4 tys. numerów komórkowych.