Dwa otwarte fundusze emerytalne i fundusz inwestycji zamkniętych zawarły porozumienie. OFE Nationale-Nederlanden, PZU Złota Jesień i FIP 11 FIZ Aktywów Niepublicznych na dzisiejszym walnym zgromadzeniu Netii będą jednomyślnie głosować za tym, aby operator wypłacił dywidendę i przeciwko przeznaczeniu zysków na kapitał zapasowy. Jednocześnie poinformowały, że do końca tego roku żaden z członków porozumienia nie będzie sprzedawać akcji Netii, chyba że w odpowiedzi na wezwanie skierowane do wszystkich mniejszościowych akcjonariuszy i po co najmniej 7 zł za sztukę.
To reakcja na ofertę Cyfrowego Polsatu, który proponuje 7 zł za walor Netii, ale tylko części inwestorom. Grupa kontrolowana przez Zygmunta Solorza ma już ponad 74 proc. akcji Netii i skierowała najnowszą ofertę do posiadaczy około 14-15 proc. pozostałych papierów.
Porozumienie mniejszościowych akcjonariuszy Netii posiada w sumie nieco ponad 70 mln akcji dających ponad 20 proc. głosów na walnym zgromadzeniu spółki.
Cyfrowy Polsat dysponując dużo większą siłą może nie doprowadzić do tego, że Netia dywidendy nie wypłaci. Pytanie jednak, jak podejdzie do drugiego z postulatów.
Akcjonariusze mniejszościowi Netii już próbowali swoich sił w starciu z grupą Zygmunta Solorza. Formalnie weszli w spór z zarządem Netii złożonym w dużej mierze z menedżerów związanych z grupą Polsat. Rok temu prowadzący walne zgromadzenie telekomu nie uwzględnił korekty banku depozytariusza akcji Netii należących do FIP 11 FIZ AN i nie zgodził się, aby fundusz ten głosował z wszystkich posiadanych akcji. Nie dopuszczono także do głosowania grupami nad zmianami w statucie Netii, dającymi większe uprawnienia głównemu akcjonariuszowi Polsatu. Ostatecznie mniejszościowi akcjonariusze poszli do sądu i - jak wynika z dotychczasowych informacji – uzyskali zablokowanie statutowych zmian.