UOKiK kontra kary za wcześniejsze zerwanie umowy. UPC na dywaniku. Kolejne Netia i Vectra

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciwko telewizji kablowej UPC Polska za wygórowane – zdaniem urzędu – kary dla abonentów za wypowiedzenie umowy operatorowi przed czasem. Będą kolejne takie sprawy.

Publikacja: 18.01.2022 11:27

UOKiK kontra kary za wcześniejsze zerwanie umowy. UPC na dywaniku. Kolejne Netia i Vectra

Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski

Abonenci UPC Polska poszli na skargę do urzędu antymonopolowego za to, że telewizja kablowa naliczała im wysokie kary gdy chcieli wypowiedzieć umowę przed końcem terminu, na jaki obowiązywała.

Praktyką operatorów jest sprzedaż abonamentów w cenach promocyjnych, dużo niższych niż w cennikach. Różnicę w tych kwotach trzeba im zwrócić w razie chęci wcześniejszego rozwiązania umowy.

Jak wynika z jednej ze skarg, które dostał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów UPC Polska oczekiwać miał nawet 11 tys. zł w wypadku rozwiązania umowy, której wartości w trakcie kontraktu wynosiła 3,1 tys. zł.

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął postępowanie przeciwko UPC Polska podejrzewając, że operator może naruszać zbiorowe interesy konsumentów – poinformował dziś urząd.

Dodał, że w toku są także postępowania wyjaśniające dotyczące Netii (Grupa Cyfrowy Polsat) i Vectry.

Jak przyznaje UOKiK, zgodnie z prawem, jeśli konsument wypowie umowę z operatorem telekomunikacyjnym przed końcem jej obowiązywania, ten drugi ma prawo pobrać opłatę.

„Opłata taka nie może być wyższa niż przyznana konsumentowi ulga, pomniejszona o czas korzystania z usług. Wysokość ulgi jest wskazana w umowie – chodzi o zawarcie umowy na warunkach promocyjnych" - wyjaśnia.

Przy czym w wypadku UPC, sytuacja miała być wyjątkowa. „Z analizy skarg i zawartych umów wynika, że UPC Polska może zastrzegać nieadekwatnie wysokie opłaty za wypowiedzenie umowy przed terminem – przewyższają one wartość tych umów (sumę opłat abonamentowych). Z cytowanych skarg konsumentów wynika, że musieliby oni zapłacić więcej za rozwiązanie umowy niż gdyby płacili co miesiąc za usługi UPC" – podał UOKiK.

Urząd podejrzewa, że kablówka zawyża wysokość ulg przyznawanych abonentom.

- Postępowanie wykaże, czy operator UPC Polska zawyża przyznane konsumentom ulgi, które są podstawą wyliczenia opłaty za wypowiedzenie umowy. Ze skarg wynika, że całkowite koszty związane z zerwaniem umowy mogą przewyższać całkowite koszty związane z jej kontynuowaniem. Może to prowadzić do sytuacji, w której konsument zmuszony jest kontynuować usługę z obawy przed niewspółmiernie wysoką opłatą – mówi cytowany w komunikacie Tomasz Chróstny, prezes UOKiKu.

Postępowanie w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów może zakończyć się nałożeniem kary do 10 proc. obrotu.

Postępowanie w sprawie UPC, Netii, czy Vectry to nie koniec. UOKiK nie wyklucza dalszych działań wobec innych podmiotów.

Technologie
Lichthund szykuje się do debiutu
Technologie
PlayWay nie zwalnia tempa
Technologie
Wieści z CI Games zaniepokoiły rynek. Mocna przecena
Technologie
Prowly przejęło Brand24
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Technologie
PlayWay pokazuje wyniki. Zarobił ponad 100 mln zł
Technologie
Złe wieści z CI Games. Akcje tanieją