Dane gospodarcze z Chin, największego na świecie importera ropy, wywołały nowe obawy o potencjalną globalną recesję, która może uderzyć w popyt na energię. Kontrakty terminowe na ropę Brent LCOc1 spadły o 90 centów, czyli 1 proc., do 94,20 USD za baryłkę do godziny 00:03 GMT. A kontrakty terminowe na ropę WTI CLc1 o 81 centów, czyli 0,9 proc., do 88,60 USD za baryłkę. Kontrakty spadły o ok. 3 proc. podczas poprzedniej sesji.

Ceny spadły po rozczarowujących danych gospodarczych z Chin. Krajowy bank centralny obniżył oprocentowanie kredytów, aby ożywić popyt, ponieważ dane pokazały, że w lipcu gospodarka niespodziewanie spowolniła, a aktywność w fabrykach i handlu detalicznym była ograniczona przez politykę zerowego covid w Pekinie i kryzys na rynku nieruchomości.

Chiński eksport produktów paliwowych odbije się w sierpniu niemal do najwyższego poziomu w tym roku po tym, jak Pekin wydał więcej kwot w czerwcu i lipcu, chociaż szersze ograniczenia mają ograniczyć dostawy do najniższego poziomu od siedmiu lat w 2022 r., twierdzą analitycy i handlowcy.

W USA całkowita produkcja w głównych basenach łupkowych wzrośnie we wrześniu do 9,049 mln baryłek dziennie, najwyższego poziomu od marca 2020 r., podała w poniedziałek Agencja Informacji Energetycznej (EIA) w raporcie dotyczącym wydajności.