Istnieje duża szansa na to, że dynamiczna zniżka cen ropy w poprzednim tygodniu była powiązana z zamykaniem długich pozycji na tym rynku przez fundusze. Jak pokazują dane CFTC, jeszcze w połowie minionego tygodnia instytucje te miały dużą liczbę długich pozycji, jednak została ona zredukowana o 16 mln baryłek wobec wcześniejszego tygodnia.
Nie jest to duża niespodzianka – 21 lutego liczba otwartych długich pozycji na rynku ropy naftowej była rekordowa i obejmowała 951 mln baryłek, co budziło pytania o możliwość dalszego jej wzrostu. Chociażby częściowa likwidacja tych pozycji wśród dużych graczy musiała więc się wiązać z przeceną ropy naftowej. Obecnie dla dalszej wyceny ropy kluczowe jest więc to, jak wielu inwestorów instytucjonalnych będzie zamykało długie pozycje w kolejnych tygodniach – i czy w ogóle będą to robić.
Ta bardziej pesymistyczna tendencja jest prawdopodobna ze względu na gorsze komunikaty i dane fundamentalne z rynku ropy naftowej, zwłaszcza prognozy dotyczące dalszego dynamicznego zwiększania produkcji tego surowca w Stanach Zjednoczonych, a także możliwego nieprzedłużenia porozumienia OPEC w sprawie cięcia wydobycia ropy.