Komentarz surowcowy DM BOŚ

ROPA NAFTOWA Istotny spadek produkcji ropy naftowej w Libii.

Publikacja: 20.06.2018 10:31

Dorota Sierakowska analityk, DM BOŚ

Dorota Sierakowska analityk, DM BOŚ

Foto: materiały prasowe

Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej przynosi zmienne nastroje inwestorów. Po gwałtownych spadkach w piątek, cena tego surowca ustabilizowała się, a nawet delikatnie wzrosła. Jak dotychczas, ceny ropy naftowej WTI w bieżącym tygodniu oscylują przez większość czasu w okolicach 64,00-65,50 USD za baryłkę.

Zwyżkom notowań ropy naftowej w ostatnich dniach sprzyjają kłopoty sektora naftowego w Libii. Ataki na tamtejsze porty Es Sider i Ras Lanuf sprawiły, że produkcja ropy w tym kraju zmniejszyła się w ostatnich dniach o aż 400 tysięcy baryłek dziennie. Problemy w Libii na ogół odbijają się jednak na cenach ropy naftowej tylko krótkoterminowo: przerwy w wydobyciu oraz eksporcie surowca nie są w tym kraju rzadkością, co doprowadziło m.in. do wyłączenia Libii z konieczności uczestniczenia w porozumieniu naftowym OPEC.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

DM BOŚ

Tymczasem przedstawiciele państw zrzeszonych w kartelu przygotowują się do spotkania w Wiedniu, zaplanowanego na 22-23 czerwca, w którym uczestniczyć będą także niektórzy producenci spoza OPEC, w tym Rosja. Mają na nim zapaść decyzje dotyczące przyszłości porozumienia naftowego, a dokładniej – podwyższenia limitów produkcji ropy naftowej przez kraje sygnujące porozumienie. Według doniesień nieoficjalnych źródeł cytowanych przez agencję Reuters, zdania w tej sprawie są podzielone, a Arabia Saudyjska, będąca głównym zwolennikiem zmian limitów, ma problem z uzyskaniem poparcia wśród innych państw OPEC. Wśród przeciwników zwiększania produkcji jest m.in. Irak, którego minister podkreśla, że rynek ropy naftowej nie jest jeszcze w fazie stabilizacji, a wzrost wydobycia pociągnie za sobą spadek cen surowca.

Z pewnością zniżka cen ropy w ostatnich tygodniach była efektem oczekiwanych zmian w porozumieniu naftowym, więc paradoksalnie, samo podniesienie limitów może nie mieć już większego wpływu na notowania ropy. Niemniej, gdyby do podniesienia limitów produkcji nie doszło – co wydaje się mało prawdopodobnym scenariuszem – to ceny ropy miałyby powód do odreagowania wzrostowego.

BAWEŁNA

Gwałtowna przecena bawełny na skutek obaw o relacje handlowe USA i Chin.

Notowania bawełny przez wiele ostatnich miesięcy rosły, przekraczając pod koniec maja poziom 90 centów za funt w przypadku kontraktów amerykańskich. Notowania tego surowca radziły sobie dobrze ze względu na duży popyt oraz niedostateczną podaż dobrej jakości bawełny na globalnym rynku.

Niemniej, w ostatnich dniach cena bawełny w USA zanotowała gwałtowną zniżkę, która sprowadziła notowania do okolic 83-84 centów za funt. Główną przyczyną tak dynamicznych spadków były obawy o zaostrzenie konfliktu handlowego na linii USA-Chiny. Oba kraje są istotne na globalnym rynku bawełny: Stany Zjednoczone są największym eksporterem tego surowca, natomiast Chiny – jego największym konsumentem na świecie.

Notowania bawełny w USA – dane dzienne

Notowania bawełny w USA – dane dzienne

DM BOŚ

Dorota Sierakowska Analityk surowcowy

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna

Surowce
Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, kakao
Surowce
Korekta ceny złota. Kiedy koniec?
Surowce
Cena złota na szczycie. Czy może być drożej?