Komentarz surowcowy DM BOŚ

ROPA NAFTOWA Notowania ropy naftowej w górę, OPEC odpiera zarzuty Trumpa.

Publikacja: 10.07.2018 11:17

Komentarz surowcowy DM BOŚ

Foto: Bloomberg

Notowania ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia trzymają się wysoko. Cena amerykańskiej ropy gatunku WTI porusza się powyżej poziomu 74 USD za baryłkę, natomiast notowania europejskiej ropy Brent oscylują w okolicach 78,50-79,00 USD za baryłkę. W przypadku obu rodzajów ropy naftowej są to poziomy zbliżone do tegorocznych maksimów.

Dzisiaj wsparciem dla cen ropy naftowej są plany strajku pracowników sektora naftowego w Norwegii po nieudanych negocjacjach płacowych. Niemniej, na razie nie wiadomo, czy będą one dotkliwe dla szerokiego rynku ropy, dlatego inwestorzy reagują na nie z pewnym dystansem. Zaburzenia produkcji ropy naftowej już się w Norwegii zdarzały, jednak te istotniejsze na ogół miały związek z problemami technicznymi, nie zaś z przedłużającymi się strajkami.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

Tymczasem nieustannie uwagę inwestorów przyciągają plany OPEC w zakresie produkcji ropy naftowej w drugiej połowie bieżącego roku. Wczoraj na temat polityki kartelu wypowiedział się przewodniczący tej organizacji, Suhail Mohamed al-Mazrouei, który jednocześnie jest ministrem ds. ropy naftowej Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Mazrouei odparł zarzuty Donalda Trumpa, jakoby to OPEC była głównymi winowajcą, odpowiedzialnym za wysokie ceny ropy i, tym samym, drożenie paliw. Według szefa OPEC, kartel przyznaje, że ma wpływ na ceny ropy, ale nie one są w centrum jego uwagi – zamiast tego, państwa kartelu skupiają się na dążeniu do zrównoważonego rynku ropy pod kątem popytu i podaży. Mazrouei powiedział również, że OPEC faktycznie posiada możliwości szybkiego zwiększenia produkcji ropy naftowej w razie potrzeby, a same Zjednoczone Emiraty Arabskie posiadają wolne moce przerobowe wynoszące około 400-600 tys. baryłek ropy dziennie.

Spadek poziomu globalnych zapasów ropy naftowej oraz zaburzenia w produkcji tego surowca w różnych krajach świata (Wenezuela, Libia, Iran) to czynniki sprzyjające utrzymywaniu się wysokich cen ropy naftowej. Niemniej, o dalsze zwyżki notowań może być trudno w obliczu planów zwiększania produkcji ropy w OPEC oraz obaw dotyczących spadku popytu na ropę w Chinach ze względu na konflikt handlowy z USA.

ZŁOTO

Cena złota stabilna na początku bieżącego tygodnia.

Po trzech tygodniach zniżek, poprzedni tydzień zakończył się wzrostem notowań złota. Cena kruszcu tydzień temu odbiła się w górę z okolic 1240-1243 USD za uncję, czyli z rejonu wsparcia wyznaczonego przez lokalne minimum z grudnia 2017 r.

Na początku bieżącego tygodnia cena złota próbuje kontynuować zwyżkę, jednak na razie bez większych sukcesów. Wczorajszą sesję notowania złota zakończyły na niewielkim plusie, a dzisiaj w zasadzie tkwią one w konsolidacji. Chociaż stronie popytowej na rynku złota sprzyja niepewność polityczna dotycząca m.in. Brexitu oraz wojny handlowej między USA a Chinami (gdzie złoto zyskuje jako tzw. „bezpieczna przystań" na rynkach finansowych), jednak w dążeniu do dalszych zwyżek w tym tygodniu przeszkadza sytuacja na rynkach walutowych. Jeszcze w poprzednim tygodniu korekta spadkowa na dolarze przyczyniła się do wzrostów cen złota, jednak wczoraj i dzisiaj rano amerykańska waluta delikatnie zyskuje na wartości.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

Dorota Sierakowska Analityk surowcowy

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna

Surowce
Metale czekają na impulsy
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce
Gorączka złota
Surowce
Szczyt na złocie?
Surowce
Inwestorzy czekają na konkrety
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Surowce
Trump wpływa na ceny złota
Surowce
Wyjazd na Święta tańszy niż rok temu. Powinno być jeszcze taniej