Komentarz surowcowy

ROPA NAFTOWA DoE: Zaskakujący spadek zapasów paliw w USA.

Publikacja: 30.08.2018 10:54

Komentarz surowcowy

Foto: Bloomberg

Po wtorkowym odreagowaniu spadkowym cen ropy naftowej, wczorajsza sesja przyniosła wyraźne ożywienie strony popytowej i kontynuację wzrostów z ostatnich dni. W rezultacie, notowania ropy naftowej Brent przekroczyły poziom 77 USD za baryłkę, a cena ropy WTI zbliżyła się już niemal do psychologicznej bariery 70 USD za baryłkę. Dzisiaj rano zwyżka jest kontynuowana, lecz jej zakres jest niewielki.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

Najważniejszym impulsem do wczorajszej zwyżki notowań ropy naftowej okazały się dane zaprezentowane przez Departament Energii w cotygodniowym raporcie tej instytucji, dotyczącym zapasów. Departament podał bowiem, że w minionym tygodniu zapasy ropy naftowej spadły o 2,6 mln baryłek, podczas gdy oczekiwano znacznie mniejszej ich zniżki, o około 500-700 tysięcy baryłek. Jest to również zaskakujący wynik w kontekście wtorkowej publikacji Amerykańskiego Instytutu Paliw, ponieważ ta instytucja podała wręcz, że zapasy ropy nawet nieznacznie wzrosły.

Stronie popytowej sprzyjały także dane dotyczące zapasów benzyny i destylatów, które istotnie spadły, podczas gdy w obu przypadkach oczekiwano ich wzrostów. Dla inwestorów na rynku ropy naftowej jest to powód do optymizmu, ponieważ dotychczas w tym roku popyt na paliwa w Stanach Zjednoczonych był rozczarowujący na tle informacji z poprzedniego roku. Aktualne dane trochę tę sytuację poprawiły, aczkolwiek warto mieć na uwadze, że spadkowi zapasów benzyny i destylatów sprzyjała mniejsza aktywność amerykańskich rafinerii w badanym okresie.

Oprócz informacji dotyczących zapasów paliw w USA, wsparciem dla cen ropy naftowej były wczoraj słowa Fatiha Birola, prezesa Międzynarodowej Agencji Energetycznej. Powiedział on, że istnieją obawy o napiętą sytuację na globalnym rynku ropy naftowej do końca bieżącego roku, głównie ze względu na utrzymujący się duży popyt na ten surowiec przy perspektywach spadającej podaży w Wenezueli i potencjalnie w Iranie.

ZŁOTO

Notowania złota na drodze do piątej miesięcznej zniżki z kolei.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

W bieżącym tygodniu notowania złota utknęły w konsolidacji. Cena tego kruszcu parę dni temu powróciła ponad psychologiczny poziom 1200 USD za uncję i utrzymała się powyżej niego, jednak okolice 1215-1216 USD za uncję wyhamowały zwyżkę i doprowadziły do odbicia cen w dół. W tym tygodniu cenie złota ewidentnie brakuje impulsu, który mógłby ruszyć cenami w którymkolwiek kierunku. W rezultacie, podstawowy scenariusz wciąż jest spadkowy, za czym przemawia siła amerykańskiego dolara i perspektywy dalszego zacieśniania polityki monetarnej w Stanach Zjednoczonych.

Siła dolara wpływa negatywnie na złoto wielopoziomowo. Po pierwsze, w obliczu wyższych stóp procentowych w USA, inwestorzy preferują posiadanie w portfelu USD, ponieważ złoto jest aktywem, które nie generuje odsetek. Po drugie, USD zadziałał jako bardziej atrakcyjna „bezpieczna przystań" w obliczu ostatnich kryzysów związanych z wojną handlową USA i Chin czy też niepewnością wokół Turcji. Po trzecie, siła USD sprawia, że kruszec staje się drogi dla inwestorów nabywających go w innych walutach, w tym kluczowym chińskim juanie i indyjskiej rupii – a to sprzyja spadkowi popytu na złoto.

W rezultacie, złoto najprawdopodobniej zanotuje już piąty z rzędu spadkowy miesiąc. Jeśli tak się stanie, to będzie to najdłuższa taka seria od 2013 roku.

Notowania złota – dane dzienne

Notowania złota – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

Dorota Sierakowska

Analityk surowcowy DM BOŚ

Surowce
Metale czekają na impulsy
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce
Gorączka złota
Surowce
Szczyt na złocie?
Surowce
Inwestorzy czekają na konkrety
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Surowce
Trump wpływa na ceny złota
Surowce
Wyjazd na Święta tańszy niż rok temu. Powinno być jeszcze taniej