Komentarz surowcowy

MIEDŹ Powrót presji spadkowej na wykresie cen miedzi.

Publikacja: 26.10.2018 10:32

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ

Foto: DM BOŚ

Bieżący tydzień na rynku miedzi odznacza się przewagą strony podażowej. Zresztą, notowania tego metalu w Stanach Zjednoczonych osuwają się systematycznie w dół już od miesiąca. Okolice 2,85-2,87 USD za funt okazały się na tym rynku silną barierą dla strony popytowej, która pod koniec września zapoczątkowała ruch cen w dół.

Wczoraj notowania miedzi zakończyły sesję na plusie, co wynikało m.in. ze sprzyjających stronie popytowej danych pokazujących spadek zapasów miedzi w magazynach monitorowanych przez LME. Jednak ten efekt nie utrzymał się długo i już dzisiaj ceny miedzi powracają do wyraźnych zniżek.

Notowania miedzi w USA – dane dzienne

Notowania miedzi w USA – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

Mimo topniejących zapasów, cenie miedzi nie udaje się wypracować zwyżek, ponieważ stronie podażowej sprzyjają inne czynniki. Już od dłuższego czasu presję na spadek cen wywiera konflikt handlowy Stanów Zjednoczonych i Chin i dopóki będzie on trwał, trudno będzie o powrót do zwyżek. Sprawa ta wywołuje bowiem obawy dotyczące spadku popytu na miedź. Również forsowane przez Chiny działania mające na celu walkę ze smogiem i ogólnie ochronę środowiska naturalnego w tym kraju, wiążące się m.in. z ograniczeniem działalności hut metali w Chinach, przyczyniają się do rosnącej niepewności dotyczącej cen miedzi. Warto także pamiętać, że nie bez wpływu na ceny miedzi pozostaje wartość amerykańskiego dolara – siła tej waluty również spycha notowania metalu w dół.

PSZENICA

Ceny pszenicy w dół w obliczu konkurencji cenowej producentów.

Ostatnie dwa miesiące na rynku pszenicy upłynęły pod znakiem osuwania się notowań tego zboża w dół. Cena tego surowca w bieżącym tygodniu spadły poniżej poziomu 5 USD za buszel. Dzisiaj rano cena pszenicy odbija się w górę, jednak cały tydzień prawdopodobnie zakończy się na sporym minusie.

Zniżkom cen pszenicy sprzyja konkurencja pomiędzy jej producentami. Po pierwsze, wzrosły prognozy produkcji pszenicy w Chinach – Międzynarodowa Rada Zbożowa (International Grains Council, IGC) podniosła prognozy chińskiej produkcji pszenicy w sezonie 2018/2019 do poziomu 134,7 mln ton z wcześniejszych 122,5 mln ton. W rezultacie, prognozy IGC dla globalnej produkcji zwiększyły się do 728,8 mln ton z wcześniejszej prognozy wynoszącej 716,7 mln ton.

Po drugie, oczekiwany jest duży eksport pszenicy z rejonu Morza Czarnego, czyli głównie z Rosji, a także z Ukrainy. To oznacza prawdopodobną konkurencję cenową m.in. ze zbożem ze Stanów Zjednoczonych. Ostatnie dane dotyczące eksportu pszenicy z USA były zresztą rozczarowujące.

Notowania pszenicy w USA – dane dzienne

Notowania pszenicy w USA – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

Dorota Sierakowska

Analityk surowcowy DM BOŚ SA

Surowce
Metale czekają na impulsy
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce
Gorączka złota
Surowce
Szczyt na złocie?
Surowce
Inwestorzy czekają na konkrety
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Surowce
Trump wpływa na ceny złota
Surowce
Wyjazd na Święta tańszy niż rok temu. Powinno być jeszcze taniej