Bieżący tydzień na rynkach metali szlachetnych przynosi na razie przewagę strony podażowej. Wyjątkiem jest jednak pallad, którego notowania utrzymują się w trendzie wzrostowym i przez ostatnie kilka tygodni notowały spokojne, ale stabilne zwyżki. Obecnie cena palladu powróciła do poziomów przekraczających 1400 USD za uncję i jest na drodze do próby pobicia kolejnego rekordu cenowego.
Presja na wzrost cen palladu trwa, co wynika z problemu, z którym rynek palladu boryka się już od wielu lat – czyli z deficytem na globalnym rynku tego surowca. W środę firma Johnson Matthey (JM) podała w swoim raporcie, że spodziewa się wzrostu deficytu w bieżącym roku. Ogólnie, w ciągu ostatniej dekady globalny rynek palladu doświadczał deficytu przez cały czas, różniła się jedynie jego wielkość. Dla przykładu, w 2017 roku deficyt znalazł się na poziomie 787 tysięcy uncji, najwyższym od trzech lat, ale już w 2018 r. zmniejszył się do 29 tysięcy uncji. Według Johnson Matthey, sytuacja jednak pogorszy się z powrotem w bieżącym roku, za co odpowiada rosnący popyt na pallad ze strony producentów katalizatorów samochodowych. Jednocześnie, podaż palladu, mimo coraz większego recyklingu, nie nadąża za dynamiką wzrostu popytu.
Notowania palladu – dane dzienne
W raporcie Johnson Matthey podano również, że na rynku platyny utrzymuje się nadwyżka. W 2017 roku wyniosła ona 176 tysięcy uncji, a w 2018 roku wzrosła do aż 498 tysięcy uncji. Nadwyżka to efekt mniejszego popytu na platynę ze strony branży motoryzacyjnej, wynikającego z wykorzystania tego kruszcu głównie do produkcji katalizatorów w samochodach z silnikiem diesla – a te są coraz mniej popularne wśród konsumentów oraz nie wpisują się w strategie ochrony środowiska.
Według raportu JM, w bieżącym roku nadwyżka na rynku platyny się utrzyma, ale jednocześnie kruszec ten stanie się coraz bardziej kuszący dla producentów katalizatorów samochodowych. Platyna i pallad mogą bowiem w dużej mierze być wykorzystywane zamiennie w tym zastosowaniu, a niegdyś pallad zyskał na popularności, ponieważ był od platyny tańszy. Obecnie role się odwróciły, a wraz z rosnącymi rozbieżnościami cenowymi pomiędzy platyną a palladem, ten pierwszy kruszec będzie przyciągał coraz większą uwagę inwestorów i firm z branży motoryzacyjnej. Na razie notowania platyny poruszają się poniżej poziomu 800 USD za uncję, czyli w okolicach ubiegłorocznych minimów.