Jak poinformował prezes Ryszard Janta rekomendacja zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) w sprawie niewypłacania dywidendy z zysku za 2023 rok nie oznacza, że spółka odchodzi od polityki dywidendowej. Zapewnił, że spółka ma nadzieję powrócić do wypłacania dywidendy od przyszłego roku. - Mam nadzieję, że już w przyszłym roku powrócimy do wypłaty dywidendy i stanie się to regułą - powiedział Janta podczas telekonferencji.
Zastępca prezesa ds. ekonomicznych Remigiusz Krzyżanowski zastrzegł, że ostateczną decyzję ws. podziału zysku za 2023 rok podejmie walne zgromadzenie spółki.
Czytaj więcej
Rosnące inwestycje i mniejsze zyski przełożyły się na stratę netto Jastrzębskiej Spółki Węglowej po pierwszym kwartale tego roku. Spółka ostatni raz odnotowała stratę netto w 2021 r. Nowy zarząd objął za cel poprawę rentowności spółki.
JSW może sięgnąć po rezerwy
W obliczu pogarszającej się sytuacji finansowej spółka może sięgnąć po zgromadzone rezerwy w powstałym w 2018 r. funduszu pod nazwą JSW Stabilizacyjny FIZ. Służy on gromadzeniu środków, mogących wspomagać płynność finansową spółki lub finansowanie kluczowych inwestycji w okresach dekoniunktury. - Obecnie w związku z ubytkiem wydobycia węgla wywołanym siłą wyższą, prawdopodobne jest umorzenie części certyfikatów w ramach Funduszu FIZ, ale decyzja nie zapadła. Nie przewidujemy też wcześniejszej spłaty pożyczki PFR, która jest realizowana co kwartał - mówił wiceprezes Krzyżanowski. To m.in. wspomniana pożyczka w PFR uniemożliwia wypłatę dywidendy. Jednym z warunków jej udzielenia było wstrzymanie wypłaty dywidendy.
Duże inwestycje, a mniejsze wydobycie
Na słabsze wyniki JSW za I kw. 2024 r. miały przełożyć się wydatki inwestycyjne w kwocie ponad 1,3 mld zł oraz spłaty kredytów i pożyczek w wysokości ponad 216 mln zł. Przede wszystkim jednak to efekt mniejszego wydobycia węgla. W trzech pierwszych miesiącach tego roku Grupa wyprodukowała ogółem ponad 3,1 mln ton węgla i ponad 0,8 mln ton koksu, co stanowi odpowiednio spadek o 7,5 proc. oraz 5,1 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału. Zmniejszenie produkcji węgla w pierwszym kwartale 2024 r. było wynikiem wystąpienia nieprzewidywalnych utrudnień natury górniczo-geologicznej, związanej z tektoniką złoża w kopalni Borynia-Zofiówka-Bzie Ruch Borynia oraz zagrożeniem metanowym w kopalni Pniówek.