MOL uruchomił na Węgrzech największą w historii pojedynczą inwestycję

Inwestycja o wartości 1,3 mld euro pozwoli koncernowi istotnie wzmocnić pozycję konkurencyjną na środkowoeuropejskim rynku petrochemicznym.

Publikacja: 15.05.2024 11:13

MOL uruchomił na Węgrzech największą w historii pojedynczą inwestycję

Foto: Bloomberg

MOL w węgierskim mieście Tiszaújváros (północno-wschodnie Węgry) dokonał uroczystego otwarcia kompleksu poliolowego. Fabryka o wartości 1,3 mld euro (5,6 mld zł według obecnego kursu NBP) posiada zdolności wytwórcze na poziomie 200 tys. ton polioli rocznie. Inwestycja trwała stosunkowo długo, gdyż umowę licencyjną zawarto z thyssenkrupp i Evonik IP już latem 2017 r., a kamień węgielny pod nowy zakład wmurowano we wrześniu 2019 r.

Na kompleks poliolowy składają się instalacje wytwarzania nadtlenku wodoru, tlenku propylenu, polioli i glikolu propylenowego. Poza tymi czterema najważniejszymi instalacjami, w skład zakładu wchodzą także: pilotażowa fabryka polioli, laboratorium pracujące nad zapewnieniem jakości oraz centrum badawczo-rozwojowe znajdujące się na terenie rafinerii MOL-a w Százhalombatta.

Największa w historii MOL pojedyncza inwestycja

Zsolt Hernádi, prezes MOL-a informuje, że powstała fabryka to największa w historii koncernu pojedyncza inwestycja, a być może również w najnowszej historii Węgier. „Kompleks poliolowy znacząco wzmocni pozycję naszej firmy i jej konkurencyjność, dzięki objęciu całego łańcucha wartości - od przerobu ropy naftowej, do produkcji polioli. Ta inwestycja przywraca też znaczenie Tiszaújváros w europejskim przemyśle chemicznym, czyniąc z miasta jedno z najważniejszych centrów przemysłowych w regionie” - mówi cytowany w komunikacie prasowym Zsolt Hernádi. Dodaje, że dzięki niej wzmocni się również pozycja konkurencyjna grupy i całych Węgier.

Budowa kompleksu poliolowego uzyskała od węgierskiego rządu wsparcie w kwocie 131,5 mln euro (563 mln zł). Składa się nią 93,6 mln euro w postaci ulg podatkowych, z których będzie można skorzystać po ukończeniu inwestycji, oraz 37,9 mln euro dofinasowania przyznanego w oparciu o indywidualną decyzję rządu.

Poliole mają szerokie zastosowanie

MOL przekonuje, że poliole są jednym z najbardziej pożądanych surowców plastikowych, stosowanych w różnych branżach i sektorach od motoryzacyjnego, przez odzieżowy, po izolacje. Z polioli wytwarzany jest poliuretan, który stanowi wyjściowy surowiec dla wielu wytrzymałych produktów konsumenckich. Chodzi m.in. o materace piankowe, piankowe wypełnienia siedzeń, sof czy foteli, a także wypełnienia sztywnych pianek do izolacji lodówek. Ponadto służy do produkcji materiałów izolacyjnych stosowanych w budownictwie, uszczelniaczy i klejów oraz elastycznych gumowych podeszew butów sportowych.

MOL wyliczył, że nowy zakład wniesie rocznie 150 mln euro do wyniku finansowego grupy. We wcześniejszych latach koncern przeprowadził już kilka innych inwestycji w biznesie petrochemicznym. I tak w 2015 r. ukończył budowę nowego zakładu ekstrakcji butadienu (koszt 35 mld forintów), a w 2018 r. budowę zakładu produkującego gumę syntetyczną (100 mld forintów).

„W ramach największej, trzeciej fali inwestycji w biznes petrochemiczny, obok kompleksu poliolowego, najważniejszym elementem jest fabryka polipropylenu warta kolejnych 65 mld forintów oraz dalsze, trwające inwestycje o wartości blisko 2 mld euro, które zabezpieczą długoterminową przyszłość branży chemicznej” - informuje MOL.

Surowce i paliwa
Próba short-squeeze’u na miedzi skończyła się klapą. W KGHM mogą się niepokoić
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy
Surowce i paliwa
Rynek ma obawy dotyczące przyszłości grupy kapitałowej Orlen
Surowce i paliwa
Orlen może zrezygnować z prasy i usług kurierskich. Odwrotu od fuzji nie będzie
Surowce i paliwa
Weryfikacja harmonogramu i budżetu. Nowy prezes Orlenu wytycza priorytety
Materiał Promocyjny
Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?
Surowce i paliwa
W tym roku JSW może sięgnąć po rezerwy
Surowce i paliwa
Kondycja finansowa grupy Orlen istotnie się pogorszyła