Konsorcjum Polimeksu złożyło pozew do Sądu Okręgowego we Wrocławiu w sprawie kontraktu z Kogeneracją i chce, aby został on zwiększony o 343,9 mln zł, do łącznej kwoty 1,5 mld zł netto.
W sporze chodzi o podwyższenie wynagrodzenia za realizację elektrociepłowni gazowo-parowej w Siechnicach. Na ten pozew odpowiedziało PGE, do której należy Kogeneracja. „Działanie Polimex Mostostal ma znamiona pozorowania rozmów mediacyjnych i jest świadomym oraz jaskrawym naruszeniem zasad współżycia społecznego, co jednoznacznie wskazuje na działanie w złej wierze.” – uważa Polska Grupa Energetyczna, która jest jednym ze współwłaścicieli Polimeksu. Ponad 64,3 proc. akcji tej firmy posiadają Energa, Enea, PGE i PGNiG Technologie (jako Inwestorzy działający łącznie i w porozumieniu).
Czytaj więcej
PGE Gryfino 2050 - spółka zależna Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) - zawarła aneks do umowy na budowę dwóch nowych bloków gazowo-parowych o mocy 700 MW każdy. Inwestycja łapie blisko 6 miesięczny poślizg. Nie wiadomo co z umową na dostawę mocy dla PSE.
Przypomnijmy, że 15 września 2023 r. strony zawarły umowę o przeprowadzenie mediacji z udziałem mediatorów z Sądu Polubownego przy Prokuratorii Generalnej RP, celem polubownego rozstrzygnięcia sporu dotyczącego podstaw i wysokości ewentualnej waloryzacji Wynagrodzenia Umownego. Jednak jeszcze przed tą umową – jak informuje PGE – 6 września 2023 r., w czasie, gdy strony kończyły uzgodnienia dotyczące umowy mediacyjnej i dopełniały ostatnich formalności w tym zakresie, Polimex Mostostal bez uprzedzenia miał złożyć wniosek o udzielenie zabezpieczenia sądowego, nie informując o tym fakcie przedstawicieli Grupy PGE.
"Aby przekonać Sąd do udzielenia zabezpieczenia, wykonawca oparł swoje twierdzenia na przesłankach i dokumentach, których wadliwość została wykazana przez zamawiającego w toku kilkumiesięcznej korespondencji z wykonawcą i które nie powinny stanowić podstawy do działania profesjonalnego podmiotu.” – dodaje PGE.