Jak informują w swoich raportach giełdowych cztery spółki energetyczne, 14 lipca Polska Grupa Energetyczna, Enea, Tauron i Energa, otrzymały od Skarbu Państwa reprezentowanego przez ministra aktywów państwowych, propozycję ujętą w niewiążącym dokumencie podsumowującym warunki transakcji nabycia przez Skarb Państwa wszystkich posiadanych akcji spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (PGE) Tauron Wytwarzanie (Tauron), Enea Wytwarzanie, Elektrowni Połaniec (obie Enea) oraz Elektrowni Ostrołęka B (Energa). To pierwszy, formalny krok do powstania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego, która przejmie od tych giełdowych spółek z udziałem Skarbu Państwa. 62 proc. udziałów w mocach produkcyjnych energii elektrycznej w Polsce.
Dokumenty skierowane do każdej firm z osobna zawiera propozycję ceny nabycia akcji spółek wytwórczych należących do dużych grup energetycznych, kluczowe warunki ekonomiczno-prawne przeprowadzenia transakcji, w tym kluczowe postanowienia przedwstępnej umowy sprzedaży oraz przyrzeczonej umowy sprzedaży, a także proponowany mechanizm rozliczenia długu wewnątrzgrupowego spółek wytwórczych wobec Grup Kapitałowych. Na wartość transakcji składają się dwa elementy: cena za akcje przekazanych aktywów oraz wartość zadłużenia w stosunku do danej Grupy Kapitałowej, które będzie podlegało spłacie.
Czytaj więcej
Prawie 1,3 mld zł ma kosztować pakiet socjalny mającej powstać nowej węglowej agencji. Nadal jednak nie znamy daty jej powołania.
Ile są warte aktywa PGE?
Jak czytamy w raporcie giełdowym PGE, największego producenta energii w Polsce, kwota ceny sprzedaży akcji PGE GiEK Equity Value_wynosi 849 mln zł. "Cena sprzedaży w oparciu o wartość przedsiębiorstwa „Enterprise Value” ustaloną na dzień 30 września 2022 r. rozliczenie według mechanizmu locked-box skorygowaną o wartość długu netto.” – czytamy wyceny aktywów wszystkich czterech firm dokonała niezależna firma doradcza KPMG.
W kontekście wspominanego wyżej długu, dokument przewiduje, że zadłużenie PGE GiEK wobec Grupy Kapitałowej PGE w kwocie 5,4 mld złotych podlegać będzie spłacie przez okres 8 lat od momentu zawarcia transakcji, a spłata 70 proc. długu zostanie objęta gwarancją ze strony Skarbu Państwa. „Ewentualne pozostałe zadłużenie istniejące na dzień nabycia przez Skarb Państwa akcji PGE GiEK o ile wystąpi, zostanie spłacone przez NABE z kredytu udzielonego NABE przez banki w ramach transakcji.” – tłumaczy PGE. Pozostałe rozliczenia wewnątrzgrupowe, ze szczególnym uwzględnieniem rozliczeń dotyczących uprawnień do emisji CO2, są realizowane na bieżąco i nie będą miały – jak zapewnia firma – wpływu na cenę sprzedaży.