Za projektem tej ustawy było 445 posłów, żaden nie był przeciw, a jedenastu wstrzymało się od głosu. Ustawa trafi teraz do Senatu. Przyjęta ustawa przewiduje, że podmioty działające w Polsce nie mogą importować do kraju tego surowca, jak i również przewozić go przez teren Polski. Chodzi o węgiel pochodzący terenu Federacji Rosyjskiej oraz z niekontrolowanych przez Ukrainę obszarów ukraińskiego obwodu donieckiego i ukraińskiego obwodu ługańskiego.
W przypadku natomiast złamania zakazu importu węgla, dany podmiot zapłaci karę administracyjną w wysokości do 20 mln zł.Mimo apeli i wstępnych propozycji, takim zakazem- jak na razie - nie została objęta ropa i gaz. Rząd podkreśla jednak, że na bazie wygaszania dotychczasowych umów Polska, przestanie z końcem tego roku kupować te surowce z Rosji.
Czytaj więcej
Komisja Europejska zaproponuje we wtorek narodom UE nowe sankcje wobec Rosji, w tym zakaz importu węgla, drewna, substancji chemicznych i innych produktów o wartości około 9 miliardów euro. Informację potwierdziła już przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
Zakaz miał pierwotnie obowiązywać od początku maja, jednak w uzasadnieniu do projektu czytamy, że wprowadzenie zakazu przywozu na terytorium Polski i tranzytu przez terytorium kraju węgla, projekt podlega notyfikacji technicznej. – Ze względu na naglące powody spowodowane przez poważne i nieprzewidziane okoliczności odnoszące się do ochrony bezpieczeństwa publicznego, istnieje konieczność zastosowania przepisów w bardzo krótkim czasie i z tego względu proces notyfikacji będzie przebiegał przy zastosowaniu trybu pilnego – czytamy w uzasadnieniu.