Hutmen znów zetnie zatrudnienie

Przetwórca miedzi rozważa uruchomienie drugiego programu dobrowolnych odejść, obejmującego osiem procent załogi

Publikacja: 15.05.2009 01:05

Hutmen znów zetnie zatrudnienie

Foto: GG Parkiet

Odejść ze spółki po otrzymaniu odprawy mogłoby 20–30 z około 370 pracowników – dowiedział się „Parkiet”. Na razie producent wyrobów z miedzi będzie wysyłał załogę na urlopy.

[srodtytul]Kryzys uderzył z pełną siłą[/srodtytul]

Z poprzedniego programu, zrealizowanego w I kwartale ubiegłego roku, skorzystało około 60 osób z 450 wówczas zatrudnionych. Firma płaciła na odchodne maksymalnie ośmiokrotność pensji urlopowej, która wynosiła 2,3 tys. zł brutto. W sprawozdaniu za I kwartał 2009 roku Hutmen przyznał, że zaczyna odczuwać skutki światowego kryzysu. Przychody całej grupy obniżyły się wobec analogicznego okresu 2008 roku o 34 proc. Popyt na wyroby z miedzi skurczył się, część kontrahentów anulowała nawet złożone wcześniej zamówienia. Do tego doszedł wzrost kosztów energii o 34 proc.

[srodtytul]KGHM nie pomoże[/srodtytul]

Tymczasem ważą się losy Huty Metali Nieżelaznych Szopienice. Hutmen, kontrolujący 62 proc. akcji, we wrześniu przeforsował likwidację nierentownego zakładu, jednak Skarb Państwa (ma 32 proc.) zaskarżył uchwałę. Zablokowanie likwidacji uniemożliwia sprzedaż majątku i spłatę kredytów bankowych. Ciężar finansowania firmy ponosi Hutmen (nie chce dopuścić do upadłości, by nie tracić kontroli nad upłynnianiem majątku).

Na prośbę związkowców z Szopienic Skarb Państwa zwrócił się do KGHM z pytaniem o możliwość przejęcia przedsiębiorstwa. Jak donosi portal wnp.pl, koncern odmówił, stwierdzając, że konieczne byłyby inwestycje rzędu 400-500 mln zł – i nawet to nie gwarantowałoby zakładowi przetrwania. Czy ta argumentacja – którą wcześniej powtarzał Hutmen – skłoni Skarb Państwa do wycofania pozwu i odblokowania likwidacji? Wczoraj nie uzyskaliśmy odpowiedzi.

Brak zainteresowania KGHM Szopienicami nie oznacza, że koncern zaniechał współpracy z Hutmenem, jeśli chodzi o projekt budowy wspólnego zakładu przetwórstwa miedzi. Nie zanosi się przy tym, by długotrwałe negocjacje szybko się zakończyły. Wrocławska firma zabiega o to od roku – zależy jej na uwolnieniu 20-hektarowej działki w samym centrum miasta. Dla KGHM skala biznesu nie byłaby znacząca, stąd mniejszy zapał do finalizacji projektu.

Surowce i paliwa
Bogdanka mówi o braku równych szans na rynku węgla
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce i paliwa
Prezes KGHM: Unia Europejska jest i będzie dla KGHM kluczowym rynkiem
Surowce i paliwa
JSW widzi zagrożenia finansowe, ale chce je minimalizować
Surowce i paliwa
Nowa instalacja Orlenu na Litwie powstaje w bólach
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Surowce i paliwa
KGHM o wydobyciu soli w okolicach Pucka zdecyduje w przyszłym roku
Surowce i paliwa
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o zapasach gazu