Będzie świadczyć dla spółek zależnych w Polsce usługi w zakresie: zakupów i logistyki, finansów, sterowania produkcją, IT, inżynierii, zarządzania zasobami ludzkim i administracji.
Obecnie prawie w każdym z tych obszarów trwają przygotowania do wdrożenia szczegółowych rozwiązań. Dzięki centralizacji Grupa EdF chce przede wszystkim obniżyć koszty funkcjonowania oraz zwiększyć potencjał rozwoju w Polsce. Oszczędności mogą być duże, bo w skład grupy wchodzi kilkadziesiąt firm. Z sektora energetycznego są to m.in. Elektrociepłownia Wybrzeże, Elektrownia Rybnik czy Elektrociepłownia Kraków.
Centralizacja w ramach Grupy EdF wzbudza niepokój, zwłaszcza akcjonariuszy giełdowej Kogeneracji. Chodzi przede wszystkim o rozważane przekazanie na zewnątrz obsługi raportów giełdowych. Inwestorzy obawiają się, że w ten sposób mogłaby być naruszona zasada równego dostępu do informacji dla wszystkich akcjonariuszy. Co na to zarząd? – Nie podjęliśmy decyzji o przekazaniu obsługi raportów giełdowych podmiotowi zewnętrznemu powiązanemu kapitałowo z EDF. Na bieżąco prowadzone są analizy, w tym również prawne, nie ma zatem obaw o niewypełnienie któregoś z wymogów – uspokaja Krzysztof Wrzesiński, członek zarządu Kogeneracji.
Z informacji „Parkietu” wynika, że Grupa EdF docelowo chce, aby giełdowa spółka przekazała do Centrum Usług Wspólnych całość spraw z zakresu finansów, księgowości, podatków i sprawozdawczości. Prace nad centralizacją rozpoczęły się pod koniec ubiegłego roku. Harmonogram Grupy EdF przewiduje, że najwcześniej, bo od lipca, mają być wdrożone programy dotyczące zakupów i logistyki oraz finansów. Jako ostanie scentralizowane będą działania w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi i administracji (do końca roku).