Wiatraki w leasingu

Mniej typowe przedmioty zawsze stanowiły niszę rynku, a firmy leasingowe ostrożnie podchodziły do tego typu transakcji.

Publikacja: 09.09.2010 17:53

Ich liczba jednak rośnie, co jest efektem rozwoju gospodarczego, zmian technologicznych i rosnących potrzeb klientów. Poza tym dla klientów o dobrej sytuacji finansowej firmy są w stanie wyleasingować w zasadzie każdy przedmiot, na który pojawia się zapotrzebowanie. Mogą tylko oczekiwać większych zabezpieczeń.

- Ze względu na dużą konkurencję w branży zauważalną tendencją jest specjalizacja firm leasingowych na wybranych grupach mało typowych przedmiotów. Przykładem może być leasing infrastruktury sieci gazowej opracowany przez BRE Leasing - mówi Radosław Jeziorski, dyrektor Pionu Handlowego BRE Leasing.

Andrzej Filipek, dyrektor Departamentu Wsparcia Sprzedaży i Marketingu w Raiffeisen-Leasing Polska także przyznaje, że sytuacja rynkowa wymusza na firmach leasingowych poszukiwanie nisz, zatem coraz częściej będziemy mieli do czynienia w leasingu z nietypowymi przedmiotami. - Na przykład w Austrii grupa Raiffeisen finansuje wiatraki już od wielu lat. W Polsce leasing wiatraków jest nadal traktowany jako nietypowa transakcja - mówi Filipek.

Farmy wiatrowe, urządzenia do wytwarzania zielonej energii, agregaty prądotwórcze ma w ofercie ING Lease. Według BZ WBK inwestycje w źródła energii odnawialnej, przede wszystkim w elektrownie wiatrowe, ale i transformatory, są jednymi z najbardziej perspektywicznych, stąd też kompleksowo finansują tego typu projekty.

Pojawiają się też pierwsze samochody ekologiczne. BZ WBK Leasing wprowadziło do oferty finansowanie aut elektrycznych - pojazdów RE-VOLT firmy IAT, które nie emitują dwutlenku węgla i są ciche (auto jest dopuszczone do poruszania się na polskich drogach). Ma je też w ofercie Masterlease. Jak przewidują analitycy Frost & Sullivan, w 2015 r. po europejskich drogach będzie jeździć 250 milionów samochodów napędzanych prądem.

Inne zagraniczne ośrodki (m.in. Spyder Automotive) dodają, że za dziesięć lat z taśmy produkcyjnej będzie zjeżdżać co czwarte tego typu auto. Samochody ekologiczne finansuje także Raiffeisen Leasing czy ING Lease. Artur Sulewski, dyrektor handlowy LeasePlan Fleet Management, mówi, że w Polsce z roku na rok rośnie świadomość ekologiczna. Również w branży wynajmu cieszy się coraz większą popularnością. Mateusz Skubiszewski, członek zarządu, dyrektor handlowy w ING Lease, wskazuje jednak, że brakuje u nas podatkowo-prawnych przepisów zachęcających do podejmowania decyzji dotyczących korzystania np. z samochodów hybrydowych.

Maria Awa, starsza specjalistka ds. sektora publicznego i funduszy unijnych Corporate Leasing w Europejskim Funduszu Leasingowym, wymienia wśród leasingowanych przedmiotów m.in. turbiny do farm wiatrowych, kotły, pojemniki wykorzystywane w spalarniach. EFL finansuje również nieruchomości w budowie. Raiffeisen otrzymuje zapytania dotyczące sfinansowania różnych elementów infrastruktury sportowej, od przenośnych trybun po stacje narciarskie. A BZ WBK stawia na leasing zaawansowanych technologii i rozwiązań IT. Do niestandardowych, sfinansowanych przez Siemens Finance w ciągu ostatnich lat przedmiotów należą m.in. turbiny wiatrowe, systemy grzewcze, parkomaty oraz kotły grzewcze marki Siemens.

Jak mówi Lech Stabiszewski, dyrektor Departamentu Zarządzania Ryzykiem VB Leasing Polska, w coraz bardziej zaawansowane technologicznie urządzenia inwestują osoby prowadzące gospodarstwa rolne oraz branża drzewna.

Wciąż nieco niszowy jest leasing jachtów motorowych i żaglowych czy środków transportu powietrznego.Grzegorz Sierański, dyrektor Departamentu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w BNP Paribas Lease Group, przyznaje, że w mniej popularnych transakcjach procedura przyznawania finansowania jest bardziej skomplikowana. Niektóre firmy leasingowe wymagają wyższych opłat wstępnych i dodatkowych zabezpieczeń. Poza tym, jak mówi Robert Samsel, członek zarządu Societe Generalne Equipment Leasing, doświadczenia ostatnich dwóch lat pokazują, ze płynność przedmiotu leasingu, czyli zdolność do jego szybkiej sprzedaży na rynku wtórnym za rozsądną cenę, ma bardzo duże znaczenie przy ocenie projektu leasingowego.

Surowce i paliwa
Orlen z rekordową wyceną. 100 mld zł po raz pierwszy. Co dalej?
Surowce i paliwa
Rząd ostatecznie kończy z pomysłem wydzielenia węgla. Jest inny plan
Surowce i paliwa
Zwiększenie wydobycia JSW niewiele pomoże
Surowce i paliwa
Orlen stoi przed dużymi wyzwaniami związanymi z ograniczeniem emisji metanu
Surowce i paliwa
Wkrótce KGHM i rynek poznają szczegóły dotyczące obniżenia podatku od miedzi
Surowce i paliwa
JSW znów próbuje odzyskać 1,6 mld zł składki solidarnościowej. Resort odpowiada