[b]Ceny miedzi utrzymują się na rekordowych poziomach, powyżej 9,3 tys. USD za tonę. Jak będzie w przyszłym roku?[/b]

Wielu inwestorów spodziewa się dalszych zwyżek ze względu na rosnące oczekiwania inflacyjne, niepewność co do wartości dolara amerykańskiego w długim terminie, prawdopodobny przyszłoroczny deficyt rynku miedzi, stosunkowo niewielki poziom zapasów giełdowych metalu, nowe fundusze ETF i oczekiwane zwiększone zakupy chińskich inwestorów. Najbardziej optymistyczne prognozy mówią o 12 tys. USD za tonę.Powstaje pytanie, czy i w jakiej części obecna rekordowa cena metalu uwzględnia już optymistyczne oczekiwania. Wydaje się, że w znacznej. Czy jest jeszcze miejsce na dalsze zwyżki? Nie można wykluczyć, że inwestorzy finansowi, przy ujemnych realnych stopach procentowych, dalej będą woleli inwestować w rynek akcji i towarowy, niż trzymać środki na rynku pieniężnym. Ewentualne zwyżki nie będą wówczas wynikiem wyjątkowo wysokiego popytu ze strony przemysłu, lecz zaangażowania spekulantów mających nadzieję skorzystać na krótkoterminowych wahaniach cenowych. Na rynku miedzi można więc oczekiwać dużej zmienności cen.

[b]Czy może nastąpić sytuacja podobna do tej z drugiej połowy roku 2008, kiedy kurs runął z 8 tys. do 3 tys. USD za tonę?[/b]

W każdej chwili może pojawić się informacja wywołująca kolejną falę awersji do ryzyka. Problemy, które doprowadziły do kryzysu w 2008 roku, nie zostały uporządkowane, tylko zamiecione pod dywan ze świeżo drukowanych na świecie pieniędzy. Ogromne deficyty budżetowe USA i większości krajów UE sugerują wiele lat rozwoju gospodarczego poniżej potencjału. Wielu inwestorów oczekuje, że motorem napędowym światowej gospodarki będą kraje rozwijające się, głównie Chiny. Kraj ten ma własne problemy z rosnącą inflacją z jednej strony i koniecznością utrzymania wysokiego tempa wzrostu z drugiej. Wiele pozostałych państw jest zalewana kapitałem spekulacyjnym, co umacnia sztucznie ich waluty i utrudnia wzrost gospodarczy.Trudno więc wykluczyć scenariusz tzw. drugiego dna i masowej przeceny aktywów.