PGNIG tnie prognozy wydobycia

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo obniżyło plan zagranicznego wydobycia gazu ziemnego na 2013 rok

Aktualizacja: 14.02.2017 21:55 Publikacja: 23.10.2012 19:06

PGNIG tnie prognozy wydobycia

Foto: Bloomberg

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA (PGNiG) obniżyło o około 0,1 miliona metrów sześciennych do 0,4 miliarda metrów plan zagranicznego wydobycia gazu ziemnego na 2013 rok, podała spółka we wtorkowym komunikacie.

- Ponieważ podczas fazy rozruchu produkcji w Norwegii wydobycie będzie stopniowo rosnąć aż osiągnie ustabilizowany i przewidywany poziom, prognoza produkcji na rok 2013 została obniżona w stosunku do poprzednich szacunków - podała firma.

Jednocześnie firma podała we wtorek w komunikacie, że z uwagi na niewielkie wolumeny wydobycia ropy i gazu w pierwszym etapie fazy rozruchu w Norwegii, spółka zdecydowała nie publikować prognoz wydobycia ropy i gazu na rok 2012 ze źródeł zagranicznych.

Produkcja ropy naftowej z zagranicznych złóż ma być niższa od wcześniejszych planów o około 120 tysięcy ton i wynieść w przyszłym roku 370 tysięcy ton za granicą, a łącznie 1,12 miliona ton. Łączne (polskie i zagraniczne) wydobycie gazu ma natomiast w przyszłym roku wynieść 4,8 miliarda metrów wobec 4,4 miliarda planowanych na ten rok.

PGNiG za pośrednictwem swojej spółki-córki PGNiG Norway ma udziały w koncesjach na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Najważniejszą jest złoże Skarv, w którym polska firma ma prawie 12 proc. udziałów. Dysponuje też udziałami w trzech koncesjach, leżących w bezpośrednim sąsiedztwie Skarv. Złoże to położone jest na Morzu Norweskim, ok. 300 km na północny-zachód od Trondheim, gdzie głębokość wody waha się między 325 a 450 metrów.

Na początku 2012 r. PGNiG informowało, że spodziewa się w Norwegii półrocznej produkcji ropy naftowej na poziomie 180 tys. ton, a planowana półroczna produkcja gazu ziemnego ma wynieść 200 mln m sześc.

Surowce i paliwa
Bumech z wysoką stratą. Spółka nadal walczy o przetrwanie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce i paliwa
Bogdanka mówi o braku równych szans na rynku węgla
Surowce i paliwa
Prezes KGHM: Unia Europejska jest i będzie dla KGHM kluczowym rynkiem
Surowce i paliwa
JSW widzi zagrożenia finansowe, ale chce je minimalizować
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Surowce i paliwa
Nowa instalacja Orlenu na Litwie powstaje w bólach
Surowce i paliwa
KGHM o wydobyciu soli w okolicach Pucka zdecyduje w przyszłym roku