Liderem został PKN Orlen, który z przychodami przekraczającymi 24 114,9 mln euro wyprzedził pod względem wielkości obrotów MOL i Naftohaz, także reprezentujące sektor rafineryjny.
Płocki koncern okazał się jednak od swoich konkurentów mniej rentowny. Dla porównania węgierska spółka zarobiła w 2011 r. na czysto 592,1 mln euro, a ukraińska – 870,8 mln euro. W tym czasie zysk netto Orlenu oscylował wokół 454 mln euro.
Należy jednak zauważyć, że powiązana z PKN spółka Orlen Lietuva znalazła na ósmej pozycji. Kolejny przedstawiciel branży paliwowej – gdański Lotos – uplasował się na miejscu szóstym ze sprzedażą na poziomie 6596 mln euro. Kolejną pozycję zajął PGE (6337,1 mln euro). Zestawienie dziesięciu największych spółek zamyka także zarejestrowany w Polsce właściciel sieci Biedronka – spółka z grupy Jeronimo Martins.
W zestawieniu Coface znalazły się też inne giełdowe spółki m. in. PGNiG (na miejscu 14.), KGHM (miejsce 15.), Tauron (miejsce 17.), a także nie notowana jeszcze na parkiecie Kompania Węglowa (miejsce 40.)
Listę największych firm naszego regionu przygotowano już po raz siódmy. W rankingu nie zostały uwzględnione firmy z sektora finansowego ze względu na odmienny sposób raportowania.