Na ponad 4,1 ton można szacować sprzedaż złota inwestycyjnego w Polsce przez największe spółki dystrybucyjne w 2012 roku – wynika z udostępnionych przez nie danych.
Duże zainteresowanie
Liderem rynku pozostaje notowana na warszawskim parkiecie i kontrolowana przez Zbigniewa Jakubasa Mennica Polska. Tylko po jedenastu miesiącach 2012 r. sprzedaż sztabek i monet bulionowych (o ich wartości decyduje waga kruszcu) wyniosła ponad 2 tony. Uwzględniając sprzedaż hurtową sztab oraz sprzedaż innych wyrobów – także dla przemysłu – spółka sprzedała 10 ton złota.
Na drugim miejscu jest Mennica Wrocławska, która sprzedała osobom fizycznym prawie 1,1 ton sztabek i monet. Trzeci gracz, wybierająca się na NewConnect spółka Inwestycje Alternatywne Profit (IAP), sprzedał 800 kg kruszcu, natomiast notowana już na „małej giełdzie" Grupa Mennice Krajowe (GMK) – 215 kg.
– Sądzimy, że rynek detaliczny będzie w tym roku rozwijał się w tempie 10 proc. – szacuje Grzegorz Zambrzycki, prezes Mennicy Polskiej. Podkreśla, że w zeszłym roku sporo pojedynczych transakcji zawartych przez inwestorów indywidualnych miało wartość ponad 5 mln zł (to prawie 30 kg złota).
– Na krajowym rynku pierwotnym oczekiwany poziom sprzedaży w tym roku to około 5 ton. Wzmożone zakupy spodziewane są w Polsce tradycyjnie wraz ze wzrostem cen, który analitycy prognozują na koniec II kwartału oraz na koniec roku. Sprzedaż w 2013 r. powinna zwiększyć się w przedziale 9–12 proc. – mówi Marianna Wodzińska z biura prasowego IAP. Oznacza to, że firma szacuje całą ubiegłoroczną sprzedaż w Polsce na 4,45–4,6 ton.