Ustalony kupon wynosi 3,25 proc. rocznie (rentowność wyniesie 3,298 proc.), co spółka uznała za rekordowo korzystne warunki. Zainteresowanie inwestorów papierami dłużnymi było wysokie – zgłosili popyt na obligacje o łącznej wartości 3,5 mld euro. Przydzielono je głównie międzynarodowym instytucjom finansowym. Inwestorzy krajowi objęli 8 proc. emisji.
Energa deklaruje, że przeznaczy pieniądze zebrane z rynku długu na środki obrotowe i inwestycje. Jej strategia zakłada łącznie 25 mld zł nakładów do 2020 r.
Energa w przyszłości może wyemitować w ramach tego samego programu obligacji drugą transzę o wartości również 500 mln euro. Prawdopodobne są także dalsze emisje obligacji krajowych na kwotę do 3 mld zł.
Mimo że spółka zadłuża się, by sfinansować inwestycje, Ministerstwo Skarbu Państwa zakłada wypłacenie z niej dużej dywidendy przed debiutem giełdowym, który zaplanowano na połowę tego roku.
Obecnie trwa wybór doradców finansowych, którzy obsłużą IPO spółki. Jak pisaliśmy w „Parkiecie", wśród chętnych jest 11 instytucji.