Emisja odbywać się będzie w kilku seriach w latach 2013–2015, a ich wykup przewidywany jest w równych ratach od 2019 do 2028 r. – To największa pojedyncza transakcja zrealizowana kiedykolwiek przez BGK – podkreśla Dariusz Kacprzyk, p.o. prezesa BGK. Instytucja ta pełni w tym przedsięwzięciu rolę organizatora, gwaranta programu i depozytariusza.

Tauron potrzebuje kapitału głównie na inwestycje w sieci dystrybucji energii oraz nowe elektrownie. Jego flagowym projektem jest budowa za 5,4 mld zł brutto bloku opalanego węglem w Elektrowni Jaworzno. – Liczymy na podpisanie umowy z generalnym wykonawcą na realizację tej inwestycji jeszcze w sierpniu – zapowiada Dariusz Lubera, prezes Tauronu.

Umowa miała być zawarta wcześniej, ale wykonawca, czyli konsorcjum z udziałem Rafako i Mostostalu Warszawa, nie pozyskał jeszcze koniecznych gwarancji. Ostatecznie Tauron przedłużył związanie ofertą wykonawców do 30 września. – Nie widzę możliwości dalszego wydłużania tego terminu. Jeśli Rafako nie uda się uzyskać gwarancji, zamykamy projekt – skwitował Lubera. Jakie kroki podejmie spółka przy takim scenariuszu? – Za wcześnie jeszcze na takie rozważania, na razie zakładamy, że umowa zostanie podpisana. Z pewnością będziemy chcieli realizować inwestycję, bo to dla nas strategiczny projekt – zapewnił prezes.