Dziś na posiedzeniu Sejmowej Komisji Skarbu Państwa odbędzie się pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zachowaniu przez Skarb Państwa większościowego pakietu akcji Grupy Lotos. Dzień później Komisja Ustawodawcza zaopiniuje podobny projekt dotyczący zachowania kontroli w Grupie Azoty.
Negatywna opinia rządu wystawiona tej pierwszej propozycji każe przypuszczać, że szanse na uchwalenie obu ustaw są nikłe. Posłowie wywołali jednak dyskusję na temat polityki rządu w sprawie spółek kluczowych dla polskiej gospodarki i rozbudzili nadzieję związków zawodowych na niewzruszony udział państwa w akcjonariacie największych krajowych przedsiębiorstw. Analitycy rynku nieoficjalnie dodają, że posłowie na takich inicjatywach chcą jedynie zbić polityczny kapitał.
Gwarant bezpieczeństwa
Skarb Państwa jest właścicielem nieco ponad 53 proc. akcji Lotosu. Grupie posłów, która rozpoczęła inicjatywę ustawodawczą w sprawie zachowania przez Skarb Państwa ponad połowy udziału w paliwowej spółce, przewodniczy Ryszard Zbrzyzny, poseł SLD i jednocześnie szef Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego. Celem ustawy ma być zapewnienie realnego wpływu rządu na działalność Lotosu, kontroli nad rynkiem paliw płynnych w Polsce oraz wpływów do państwowej kasy z tytułu dywidend. Jak tłumaczą wnioskodawcy, nie byłby to pierwszy taki zapis prawny w historii. Jeszcze do niedawna obowiązywała ustawa zobowiązująca Skarb Państwa do zachowania kontroli w Polskich Liniach Lotniczych LOT.
Ta propozycja nie podoba się rządowi, zwłaszcza że chodzi o spółkę publiczną. Wystawiając negatywną opinię projektowi stwierdził, że stoi on w sprzeczności z zasadą spójności i przejrzystości systemu prawnego.
Znacznie mniej zaawansowane prace trwają nad projektem dotyczącym Grupy Azoty, gdzie Skarb kontroluje 33 proc. akcji. Projektowi nie nadano jeszcze biegu – czeka dopiero na opinię sejmowej komisji. Co ważne, grupa posłów, której przewodniczy poseł SP Jarosław Żaczek, już kilkakrotnie przekładała zaprezentowanie projektu komisji, tłumacząc to potrzebą jego dopracowania. Bardzo prawdopodobne, że i tym razem prezentacja projektu zostanie przełożona.