Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W ocenie giełdowych analityków końcówka ubiegłego roku była dla PKN Orlen wyjątkowo dobra. Podobnie powinno być w tym roku. – Płockiemu koncernowi przede wszystkim sprzyja otoczenie makroekonomiczne. Wysokie marże rafineryjne i petrochemiczne oraz sprzyjające kursy walut obcych niewątpliwie będą miały pozytywny wpływ na poziom przychodów i zysków wykazywanych przez grupę – mówi Łukasz Prokopiuk, analityk DM BOŚ.
Jego zdaniem PKN Orlen będą sprzyjać też dokonane niedawno zmiany w regulacjach dotyczących tworzenia zapasów obowiązkowych w Polsce. W ocenie Prokopiuka dzięki możliwości obniżenia ich stanu grupa kapitałowa w tym roku zaoszczędzi około 700 mln zł. Podobnej kwoty oszczędności oczekuje w przyszłym roku.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Kurs akcji Orlenu jest najwyższy od listopada 2021 r. Ponadto, dzięki połączeniom z Lotosem i PGNiG, oraz związanymi z tymi operacjami emisjami akcji, jest najbardziej wartościową firmą spośród tych, których papiery notowane są jedynie na GPW.
Ministerstwo Aktywów Państwowych oficjalnie rezygnuje z projektu wydzielenia elektrowni węglowych ze spółek energetycznych. Rząd widzi jednak problem związany z aktywami węglowymi, które ciążą spółkom i przedstawi rozwiązania łagodzące. Mają być nowe mechanizmy mocowe.
Węglowy kolos zwiększa wydobycie węgla koksującego, ale otoczenie rynkowe nie sprzyja i wskaźniki finansowe spółki raczej się nie poprawią. Cena surowca jest nadal niska.
Według płockiego koncernu ich skuteczne zmniejszenie wymaga realizacji kapitałochłonnych inwestycji. Poza wyzwaniami finansowymi, problemem są również ograniczenia technologiczne.
Lada dzień projekt odpowiedniej ustawy powinien być publicznie dostępny, a we wrześniu może już trafić do Sejmu. Podatek od miedzi ma być obniżany stopniowo. Począwszy od 2029 r. może być nawet o połowę niższy niż obecnie.
Jastrzębska Spółka Węglowa złożyła ponowny wniosek do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o rozpatrzenie sprawy nadpłaty i zwrotu tzw. składki solidarnościowej w wysokości 1,6 mld złotych. W czerwcu MKiŚ odmówiło wszczęcia postępowania w tej kwestii.