Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Spółka informuje, że negatywny wpływ na jej wyniki finansowe wywarło osłabienie popytu na rynku budowlanym. To przede wszystkim efekt spadku tempa prac w obszarze budownictwa jednorodzinnego oraz ograniczenia skali inwestycji drogowych i infrastrukturalnych. Tym samym musiało się zmniejszyć zapotrzebowanie na wszelkie materiały budowlane, w tym również służące do izolacji powstających obiektów, ze sprzedaży których Izolacja Jarocin uzyskuje większość wpływów.
– Efektem zastoju w budownictwie był, oprócz spadku popytu, znaczący wzrost konkurencji w branży producentów pap, którego skutkiem był systematyczny spadek cen podstawowych produktów – tłumaczy spółka w raporcie. Ponadto na wynik finansowy wpłynęły wysokie koszty wytwarzania związane z zakupem surowców ropopochodnych, takich jak asfalty przemysłowe i rozpuszczalniki. Ich ceny od wielu miesięcy utrzymują się na stosunkowo wysokim poziomie. Izolacja Jarocin zauważa, że część kosztów nie znajduje odzwierciedlenia w cenach sprzedaży, co sprawia, że produkcja niektórych grup wyrobów staje się nieopłacalna.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Grupa JSW osiągnęła ponadplanowe wyniki produkcyjne w czerwcu i wzrosty produkcji kwartalnej - podała spółka w informacji prasowej. Władze spółki podkreślają, że jest to efekt wprowadzonego w ub. roku planu naprawczego firmy. Mimo to przychody spółki spadają.
Groźba wprowadzenia wysokich opłat z tytułu dostaw miedzi za Atlantyk nie ma większego wpływu na koncern. Ten w USA realizuje tylko 4 proc. sprzedaży. Również tamtejsza kopalnia Robinson ma zaledwie kilkuprocentowy udział w łącznym wydobyciu KGHM-u.
Kurs akcji Orlenu jest najwyższy od listopada 2021 r. Ponadto, dzięki połączeniom z Lotosem i PGNiG, oraz związanymi z tymi operacjami emisjami akcji, jest najbardziej wartościową firmą spośród tych, których papiery notowane są jedynie na GPW.
Ministerstwo Aktywów Państwowych oficjalnie rezygnuje z projektu wydzielenia elektrowni węglowych ze spółek energetycznych. Rząd widzi jednak problem związany z aktywami węglowymi, które ciążą spółkom i przedstawi rozwiązania łagodzące. Mają być nowe mechanizmy mocowe.
Węglowy kolos zwiększa wydobycie węgla koksującego, ale otoczenie rynkowe nie sprzyja i wskaźniki finansowe spółki raczej się nie poprawią. Cena surowca jest nadal niska.
Według płockiego koncernu ich skuteczne zmniejszenie wymaga realizacji kapitałochłonnych inwestycji. Poza wyzwaniami finansowymi, problemem są również ograniczenia technologiczne.