Enea jest zainteresowana budową nowych mocy na węgiel

Latem poznańska spółka przedstawi zaktualizowaną strategię. Obecnie trwa analiza zaangażowania w KHW. Spółka deklaruje chęć realizacji bloku w Ostrołęce razem z Energą.

Publikacja: 17.05.2016 06:13

Enea jest zainteresowana budową nowych mocy na węgiel

Foto: GG Parkiet

– Spółka intensywnie pracuje nad planem rozwoju. Dokument wskaże strategiczne kierunki i odpowie na pytania o cele krótkoterminowe dla grupy, ale także na te pojawiające się w perspektywie średnio- i długoterminowej – zaznaczył Mirosław Kowalik, prezes Enei. Ma być gotowy już latem.

Ostrołęka na „tak"

Nowa strategia ma przygotować spółkę na wejście w życie zmienionej organizacji rynku energii, w tym mechanizmów mocowych (wsparcia dla energetyki konwencjonalnej). – Myślimy o kolejnych inwestycjach wykorzystujących polski węgiel. Patrząc na to, co się dzieje na świecie, nawet w Europie, nie przewidujemy, by z dnia na dzień energetyka konwencjonalna została wyłączona – stwierdził szef koncernu. Dlatego grupa nadal deklaruje zainteresowanie udziałem w projekcie budowy bloku w Elektrowni Ostrołęka. – Enea przygląda się temu projektowi ze względu na rentę geograficzną. Byłby to sposób na wykorzystanie zasobów Bogdanki. Dlatego nie mówimy nie – dodał Kowalik.

Potrzebne 500 mln zł

Jednym z istotnych elementów rozpatrywanych przez grupę ma być jej ewentualne zaangażowanie w Katowicki Holding Węglowy. – Chcemy wpisać się w rządowy plan. Zaangażowanie w KHW jest jedną z opcji branych pod uwagę. Obecnie trwają analizy, które pozwolą na wybór optymalnego dla firmy wariantu potencjalnego zaangażowania – podkreślał Kowalik.

Nie odpowiedział jednoznacznie na pytanie o wysokość kapitału, który Enea mogłaby przekazać na poratowanie drugiej co do wielkości górniczej grupy w Polsce. W tym kontekście minister energii Krzysztof Tchórzewski wspominał już o konieczności dofinansowania KHW kwotą 500 mln zł. Po tyle w projekt Polskiej Grupy Górniczej zainwestowały także PGE, Energa i PGNiG Termika.

Analitycy DM PKO BP w najnowszym raporcie dla sektora stwierdzają, że w tym roku oczekują powstania Polskiego Holdingu Węglowego na bazie w KHW oraz Węglokoksu, a także dokapitalizowania go przez poznańską grupę energetyczną. „Być może PHW będzie wehikułem, który będzie posiadał udziały Bogdanki oraz połączonych firm KHW i Węglokoksu Kraj, ale Bogdanka zachowa swoją odrębność korporacyjną. Taka struktura pozwoli ewentualnie zlewarować posiadane udziały i finansować działalność grupy" – oczekuje biuro maklerskie.

Ze słów Krzysztofa Szlagi, prezesa Bogdanki, można wnioskować, iż zaangażowanie jej większościowego właściciela, grupy Enea, nie musi stanowić zagrożenia dla lubelskiej kopalni. Produkują one bowiem inny rodzaj węgla. Sama Bogdanka chce w tym roku utrzymać wielkość wydobycia na poziomie 8,5–9 mln ton. Inwestycje sięgną 400 mln zł

[email protected]

Surowce i paliwa
Bumech z wysoką stratą. Spółka nadal walczy o przetrwanie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce i paliwa
Bogdanka mówi o braku równych szans na rynku węgla
Surowce i paliwa
Prezes KGHM: Unia Europejska jest i będzie dla KGHM kluczowym rynkiem
Surowce i paliwa
JSW widzi zagrożenia finansowe, ale chce je minimalizować
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Surowce i paliwa
Nowa instalacja Orlenu na Litwie powstaje w bólach
Surowce i paliwa
KGHM o wydobyciu soli w okolicach Pucka zdecyduje w przyszłym roku