– Spółka intensywnie pracuje nad planem rozwoju. Dokument wskaże strategiczne kierunki i odpowie na pytania o cele krótkoterminowe dla grupy, ale także na te pojawiające się w perspektywie średnio- i długoterminowej – zaznaczył Mirosław Kowalik, prezes Enei. Ma być gotowy już latem.
Ostrołęka na „tak"
Nowa strategia ma przygotować spółkę na wejście w życie zmienionej organizacji rynku energii, w tym mechanizmów mocowych (wsparcia dla energetyki konwencjonalnej). – Myślimy o kolejnych inwestycjach wykorzystujących polski węgiel. Patrząc na to, co się dzieje na świecie, nawet w Europie, nie przewidujemy, by z dnia na dzień energetyka konwencjonalna została wyłączona – stwierdził szef koncernu. Dlatego grupa nadal deklaruje zainteresowanie udziałem w projekcie budowy bloku w Elektrowni Ostrołęka. – Enea przygląda się temu projektowi ze względu na rentę geograficzną. Byłby to sposób na wykorzystanie zasobów Bogdanki. Dlatego nie mówimy nie – dodał Kowalik.
Potrzebne 500 mln zł
Jednym z istotnych elementów rozpatrywanych przez grupę ma być jej ewentualne zaangażowanie w Katowicki Holding Węglowy. – Chcemy wpisać się w rządowy plan. Zaangażowanie w KHW jest jedną z opcji branych pod uwagę. Obecnie trwają analizy, które pozwolą na wybór optymalnego dla firmy wariantu potencjalnego zaangażowania – podkreślał Kowalik.
Nie odpowiedział jednoznacznie na pytanie o wysokość kapitału, który Enea mogłaby przekazać na poratowanie drugiej co do wielkości górniczej grupy w Polsce. W tym kontekście minister energii Krzysztof Tchórzewski wspominał już o konieczności dofinansowania KHW kwotą 500 mln zł. Po tyle w projekt Polskiej Grupy Górniczej zainwestowały także PGE, Energa i PGNiG Termika.
Analitycy DM PKO BP w najnowszym raporcie dla sektora stwierdzają, że w tym roku oczekują powstania Polskiego Holdingu Węglowego na bazie w KHW oraz Węglokoksu, a także dokapitalizowania go przez poznańską grupę energetyczną. „Być może PHW będzie wehikułem, który będzie posiadał udziały Bogdanki oraz połączonych firm KHW i Węglokoksu Kraj, ale Bogdanka zachowa swoją odrębność korporacyjną. Taka struktura pozwoli ewentualnie zlewarować posiadane udziały i finansować działalność grupy" – oczekuje biuro maklerskie.