Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Mniejszościowi akcjonariusze Petrolinvestu konsekwentnie dążą do przejęcia kontroli nad spółką. Ich szanse rosną, czego przykładem jest ostatnie walne zgromadzenie, podczas którego wprowadzili do rady nadzorczej dwóch swoich przedstawicieli: Małgorzatę Różalską i Grzegorza Walę. Gdyby nie zapisy w statucie uprawniające Prokom Investments i Ryszarda Krauzego do powołania odpowiednio dwóch i jednego przedstawiciela do rady, to już mieliby większość. – Jeszcze w tym roku, a najdalej w przyszłym, będziemy chcieli osiągnąć w radzie większość. Po ostatnim walnym zgromadzeniu widać, że Prokom i Krauze mają w Petrolinveście znacznie mniej akcji niż my. Co więcej, może się okazać, że wierzyciele i te pakiety wkrótce im spieniężą – mówi jeden z akcjonariuszy mniejszościowych, który w ostatnim zgromadzeniu brał udział. Dodaje, że mniejszościowi udziałowcy będą ponownie próbowali zorganizować się tak, aby zebrać przynajmniej 5 proc. kapitału spółki i tym samym mieć możliwość zwołania walnego zgromadzenia i dokonania zmian w radzie, a być może również w statucie.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Inwestorzy realizujący nowe elektrownie gazowe, które nie zyskały wsparcia w postaci wygranych aukcji rynku mocy (forma pomocy publicznej( w poprzednim roku, wygrali tegoroczne aukcje dogrywkowe. Chodzi m.in. o projekty Energi i Enei. Ta ostatnia firma jednocześnie podpisała zaraz po zakończeniu aukcji umowę z wykonawcą.
W tym roku spółka istotny potencjał wzrostu widzi na rynku bitumenów i fotowoltaiki. Duże wyzwania związane są za to z handlem LPG. Niezależnie od tego stawia na rozwój w nowych obszarach m.in. na rynku biogazu i wydobycia gazu ziemnego.
Spółka przedstawiła najnowsze efekty wdrażania Planu Strategicznej Transformacji, a więc tzw. planu naprawczego finansów spółki. Zarząd podkreśla, że nastąpiła poprawa efektywności wydobycia i uproszczenie zasad współpracy w Grupie Kapitałowej JSW. Miała nastąpić także poprawa w zarządzaniu kosztami oraz racjonalizacja zakupów. Spółka rusza z kolejnymi pilotażami, które mają poprawić wydobycie.
Bogdanka, mimo niesprzyjającego otoczenia, niskich cen węgla i spadającym popytem na węgiel w kraju, osiągnęła po pierwszym półroczu dodatnie wyniki - wynika ze wstępnych szacunków. Rok wcześniej spółka odnotowała stratę.
Koncern prowadzi też prace nad uelastycznieniem linii technologicznych służących do efektywnego ich przetopu. Ponadto do rozważenia jest wykorzystanie składowisk odpadów jako potencjalnego źródła surowców materiałowych i energetycznych.
Związki zawodowe PGG chcą podwyżki wynagrodzeń nie tylko w tym, ale i w 2026 roku.