JSW i Prairie Mining: na celowniku trzy projekty wydobywcze

W najbliższy piątek dojdzie do spotkania zarządu jastrzębskiej spółki z Prairie Mining. Australijski inwestor jest otwarty na rozmowy o dwóch projektach węglowych w Polsce.

Aktualizacja: 14.03.2018 10:22 Publikacja: 14.03.2018 04:03

Jastrzębska Spółka Węglowa szuka możliwości rozbudowy swoich zasobów wydobywczych. – Aktualnie mamy na oku trzy potencjalne projekty rozwojowe. Chodzi o złoże obok kopalni Krupiński, do rozważenia są także projekty rozwijane przez Prairie Mining – podkreśla Daniel Ozon, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

O ile JSW od dawna była zainteresowana planami wznowienia wydobycia w zamkniętej przed laty kopalni Dębieńsko, o tyle jak dotąd nie brała pod uwagę zaangażowania w woj. lubelskim, gdzie Prairie chce wybudować kopalnię Jan Karski. – Nic nie wiemy o tym projekcie, dlatego musimy go najpierw poznać. Poczekajmy z ocenami do czasu spotkania z Prairie – mówi Ozon. Dodał jednocześnie, że decyzje zapadną szybko. – Nie ma co czekać, trzeba wykorzystać okres koniunktury na rynku – przekonuje Ozon.

Analitycy na razie ostrożnie podchodzą do zapowiedzi przejęcia przez JSW dwóch projektów od Prairie. Jak dotąd rozmowy prowadzone były bowiem jedynie na temat współpracy przy projekcie Dębieńsko. – Ewentualna współpraca spółek JSW i Prairie Mining przy projekcie Dębieńsko mogłaby stanowić istotny potencjał wzrostu dla wartości JSW. Oczywiście kluczowy w tej transakcji byłby koszt uzyskania od Prairie Mining zgody na tę współpracę, trzeba też pamiętać o konieczności ponoszenia początkowych nakładów potrzebnych do rozpoczęcia eksploatacji złóż w Dębieńsku – komentuje Paweł Puchalski, analityk DM BZ WBK.

Otwarci na rozmowy

Zapytaliśmy Prairie, czy możliwe jest rozszerzenie tematyki rozmów z JSW o lubelski projekt. – Bez wątpienia Polska potrzebuje nowych kopalń węgla, szczególnie koksowego, który służy do produkcji stali. Prairie posiada najbardziej zaawansowane projekty wydobycia węgla koksującego w Europie. Podtrzymuję, że jesteśmy otwarci na współpracę z polskimi partnerami – stwierdził Ben Stoikovich, prezes Prairie Mining. – Naszym celem jest doprowadzenie do budowy tych kopalń, stworzenia tysięcy nowych miejsc pracy w górnictwie i rozwoju polskiej gospodarki – dodał Stoikovich.

O potencjalnym zainteresowaniu JSW lubelskim projektem pisaliśmy we wtorkowym „Parkiecie". Po tej informacji notowania Prairie we wtorek wystrzeliły w górę. Kurs australijskiej spółki rósł na warszawskiej giełdzie nawet o 14 proc., sięgając maksymalnie 2,30 zł.

Żadna ze stron nie chce przedstawiać rozważanych opcji współpracy. – Potrafię sobie wyobrazić zawiązanie spółki celowej z Prairie i może jeszcze z innymi inwestorami dla realizacji projektów wydobywczych – podkreśla Ozon. Pytany, czy w grę wchodzi współpraca z Bogdanką, odpowiedział: – Na pewno jest to potencjalny partner, ale na tak wczesnym etapie trudno kreślić jakieś scenariusze – skwitował Ozon.

Bogdanka nie odpowiedziała na nasze pytanie, czy nadal jest zainteresowana projektem Jan Karski. Jak dotąd nie rozważała rozmów z Prairie na temat lubelskiego złoża. Chciała ubiegać się o koncesję w momencie, gdy Australijczycy stracą prawo pierwszeństwa w tym zakresie (mają je do kwietnia). W Bogdance nastąpiły jednak istotne zmiany – z funkcji prezesa odwołano niedawno Krzysztofa Szlagę.

Bez dywidendy

Zarząd jastrzębskiej spółki, która w 2017 r. miała 2,54 mld zł zysku netto, nie zarekomenduje walnemu zgromadzeniu wypłaty dywidendy. Tłumaczy to zapisami porozumienia z obligatariuszami oraz koniecznością odbudowania kapitału zapasowego, uszczuplonego w poprzednich latach. Zarząd zadeklarował natomiast, że w grę wchodzi dywidenda za 2018 r. I to nawet w scenariuszu, gdy zainwestuje w któryś z rozważanych projektów rozwojowych.

Do końca pierwszego półrocza spółka planuje emisję obligacji na amerykańskim rynku w wysokości około 500 mln dolarów.

Surowce i paliwa
Bumech z wysoką stratą. Spółka nadal walczy o przetrwanie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce i paliwa
Bogdanka mówi o braku równych szans na rynku węgla
Surowce i paliwa
Prezes KGHM: Unia Europejska jest i będzie dla KGHM kluczowym rynkiem
Surowce i paliwa
JSW widzi zagrożenia finansowe, ale chce je minimalizować
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Surowce i paliwa
Nowa instalacja Orlenu na Litwie powstaje w bólach
Surowce i paliwa
KGHM o wydobyciu soli w okolicach Pucka zdecyduje w przyszłym roku