Koszty budowy jednej kopalni szacowane są na ponad 15 mld zł. Jednak jak podkreśla Braaten, za firmą MiedziCopper stoją poważne pieniądze. – Głównym akcjonariuszem jest Lumina Group, kanadyjska grupa kapitałowa z siedzibą w Vancouver, która specjalizuje się w inwestowaniu w rozwój zasobów surowców mineralnych. Obecnie grupa prowadzi kilka projektów inwestycyjnych na całym świecie. Głównym udziałowcem Luminy jest Ross Beaty, przedsiębiorca z branży surowcowej – wyjaśnia Braaten.

Menedżer szacuje, że koszt całego programu poszukiwań miedzi i srebra przez Kanadyjczyków w Polsce wyniósł dotychczas około 350 mln zł.

– Wyniki badań pozwoliły określić trzy najbardziej obiecujące obszary potencjalnej eksploatacji. Poza Nową Solą to jeszcze Mozów (również woj. lubuskie) i Sulmierzyce (woj. wielkopolskie). Inwestor przebadał ponad 7,13 tys. mkw. w trzech województwach i wykonał blisko 30 odwiertów badawczych. Obecnie prace wiertnicze na zlecenie MiedziCopper wykonują Exalo z grupy PGNiG i PBK należące do KGHM.

Dyrektorem generalnym MiedziCopper jest Stanisław Speczik, były prezes Polskiej Miedzi. ar