JSW rozbuduje bazę zasobów węgla

Jastrzębskiej grupie w kolejnych kwartałach nadal pomagać będą ceny węgla. Doskwierać jej mogą natomiast rosnące koszty – mówią analitycy.

Publikacja: 19.05.2018 09:45

JSW rozbuduje bazę zasobów węgla

Foto: Bloomberg

Foto: GG Parkiet

– Będziemy dalej inwestować w dostępne już złoża i powiększać bazę zasobową. Zwłaszcza w przypadku węgla koksowego, ponieważ jest surowcem, na którym opieramy naszą przyszłość – zapowiada Daniel Ozon, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Już w I kwartale tego roku spółka wyraźnie zwiększyła produkcję. W porównaniu z poprzednim kwartałem JSW wydobyła o 18 proc. więcej węgla i o 7 proc. więcej koksu. W segmencie węglowym dominował surowiec koksowy, który stanowił 74 proc. całkowitej produkcji. Spółka tłumaczy, że wzrost wydobycia był wynikiem m.in. przekształceń organizacyjnych, nowych inwestycji oraz wprowadzenia innowacyjnych rozwiązań poprawiających efektywność wydobycia.

Ceny będą sprzyjać

Węglowo-koksowa grupa wypracowała w I kwartale 757,9 mln zł zysku netto, przy przychodach rzędu 2,5 mld zł.

– Wyniki były w dużej mierze zgodne z naszymi oczekiwaniami, jakie mieliśmy po publikacji przez spółkę danych produkcyjnych i sprzedażowych. Poza tym widać, iż spółce cały czas pomagają ceny węgla koksowego, które utrzymują się na wysokim poziomie – zaznacza Marcin Stebakow, analityk Vestor DM.

Szacuje on, że ceny tego surowca do końca roku spadną z obecnych około 185 dolarów za tonę do około 170 dolarów. – Wciąż jednak będzie to poziom korzystny dla JSW. Pozytywnie dla spółki kształtuje się także relacja cen węgla do cen koksu – dodaje Stebakow.

Jednocześnie pojawiają się informacje, że zapasy węgla koksowego na kluczowych dla branży rynkach powoli się kurczą, co może skutkować zwyżką cen tego surowca. W ostatnich dniach kurs JSW rósł. – Zobaczymy, czy te prognozy się zmaterializują. Przy szacowaniu wyników JSW trzeba też brać pod uwagę rosnące koszty, zwłaszcza pracownicze, które już na początku roku po części dały się spółce we znaki – twierdzi analityk Vestor DM.

Rosnące koszty

W I kwartale koszty pracownicze w JSW były o 10 proc. wyższe niż przed rokiem. To efekt przywrócenia wypłaty zawieszonych składników wynagrodzeń, czyli tzw. 14. pensji oraz deputatu węglowego dla pracowników. Koszty wynagrodzeń stanowiły 45 proc. wszystkich wydatków w I kwartale 2018 r. O 23 proc. wzrosły z kolei koszty zużycia materiałów i energii, z powodu wyższej produkcji węgla i koksu.

Koszty mogą jeszcze wzrosnąć. Pod koniec kwietnia organizacje związkowe zażądały m.in. 15-proc. podwyżki wynagrodzeń. Rozmowy płacowe zostały jednak przerwane z powodu tragedii w kopalni Zofiówka, gdzie w wyniku silnego wstrząsu straciło życie pięciu górników. Akcja ratunkowa trwała ponad tydzień. Nie wiadomo jeszcze, kiedy negocjacje zostaną wznowione.

[email protected]

Surowce i paliwa
Bumech z wysoką stratą. Spółka nadal walczy o przetrwanie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce i paliwa
Bogdanka mówi o braku równych szans na rynku węgla
Surowce i paliwa
Prezes KGHM: Unia Europejska jest i będzie dla KGHM kluczowym rynkiem
Surowce i paliwa
JSW widzi zagrożenia finansowe, ale chce je minimalizować
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Surowce i paliwa
Nowa instalacja Orlenu na Litwie powstaje w bólach
Surowce i paliwa
KGHM o wydobyciu soli w okolicach Pucka zdecyduje w przyszłym roku