Zależny od koncernu PGNiG Obrót Detaliczny podpisał właśnie umowę z Miejskimi Zakładami Autobusowymi w Warszawie na sprzedaż tego paliwa do 110 ekologicznych autobusów mających kursować po drogach stolicy. Kontrakt przewiduje dostawy w ilości ponad 54 mln m sześc. przez dziesięć najbliższych lat. W efekcie wartość umowy może sięgnąć 185 mln zł netto. – Jako spółka dostarczymy nie tylko rekordowo dużą ilość paliwa, ale wybudujemy także najnowocześniejszą w Polsce stację tankowania CNG – mówi Henryk Mucha, prezes PGNiG Obrót Detaliczny.
Spółka w tym segmencie rynku podpisała też umowę na dostawy sprężonego gazu dla Tarnowa. Na tamtejsze ulice ma wkrótce wyjechać 21 nowych autobusów oraz 2 śmieciarki zasilane CNG. Obecnie w tym mieście 22 proc. autobusów już jeździ na to paliwo, a do końca roku mają stanowić 28 proc. całej floty. Poza Tarnowem w ubiegłym roku na rozbudowę floty autobusów zasilanych sprężonym gazem zdecydowały się m.in. takie miasta jak: Tychy, Rzeszów i Sanok. PGNiG przekonuje, że pojazdy zasilane tym paliwem to bardzo dobre uzupełnienie dla floty napędzanej energią elektryczną. Co więcej ich wspólne wykorzystanie ma pozwolić na szybsze osiągnięcie celów określonych w ustawie o elektromobilności i paliwach alternatywnych.
W rozwijaniu rynku sprężonego gazu powinny sprzyjać PGNiG nowe regulacje. Niedawno rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, który niebawem wprowadzi zerową stawkę akcyzy zarówno na CNG, jak i LNG (gaz skroplony) służące do napędu różnego rodzaju pojazdów. Obecnie nowelizacja jest procedowana w parlamencie. W naszym kraju istnieją teraz 24 stacje CNG, z czego aż 18 należy do grupy PGNiG. W kolejnych latach ich liczba powinna mocno wzrosnąć. Zgodnie z ustawą o elektromobilności i paliwach alternatywnych do 2020 r. ma powstać minimum 70 punktów do tankowania CNG. Wybudują je operatorzy systemów dystrybucyjnych gazu, w tym PSG z grupy PGNiG.