W najbliższych pięciu latach grupa PKN Orlen chce zwiększyć przewozy kolejowe o około 30 proc. Tym samym mają one sięgnąć 11,2 mln ton rocznie. Aby zrealizować ten cel planowane jest pozyskanie kilkudziesięciu nowoczesnych lokomotyw, co powinno umożliwić realizację nowych zadań zarówno na rynku polskim, jak i czeskim. Do płockiego koncernu należą dwie kolejowe firmy: Orlen KolTrans oraz Unipetrol Doprava. Obie ogłosiły właśnie postępowania dotyczące pozyskania kilkudziesięciu lokomotyw do realizacji usług w Polsce i Czechach.
Piotr Szymański, prezes Orlenu KolTrans mówi, że firma jest obecnie na etapie analizowania możliwości rozwoju. Jego zdaniem nie ulega wątpliwości, że branża kolejowa w najbliższych latach będzie w tendencji wzrostowej. - Trwa bowiem modernizacja sieci linii kolejowych zarządzanych przez PKP PLK ze środków UE na łączną kwotę 66 mld zł. Każdego roku wzrasta także masa przewiezionych wolumenów transportem kolejowym, w tym udział w rynku naszej spółki - mówi cytowany w komunikacie prasowym Szymański. Jego zdaniem dodatkowo będzie rosła konkurencyjność transportu kolejowego w związku z przeprowadzanymi remontami i modernizacją infrastruktury. - Skrócą się tym samym czasy przejazdu, a kolej będzie w stanie zapewnić lepszą ofertę oraz lepiej zarządzać swoim taborem - przekonuje Szymański.
Inwestowanie we własną flotę lokomotyw wpisuje się w strategię płockiego koncernu w obszarze logistyki i stanowi uzupełnienie dla istniejących aktywów. - Posiadanie własnego, mocnego przewoźnika kolejowego umożliwia zbudowanie przewagi konkurencyjnej na wymagającym rynku transportowym - uważa Błażej Krawczyszyn, dyrektor wykonawczy ds. logistyki PKN Orlen. Celem przetargu będzie poznanie dostępnych ofert pod kątem zakupu na własność, leasingu lub długoterminowego wynajmu lokomotyw elektrycznych i spalinowych. Grupa zainteresowana jest w szczególności lokomotywami elektrycznymi ze spalinowymi modułami dojazdowymi, jak również hybrydowymi (spalinowo - elektryczne). Obecnie dysponuje wyłącznie lokomotywami spalinowymi i elektrycznymi.
Orlen KolTrans istnieje od 2001 r. Oferuje kompleksową obsługę transportu kolejowego obejmującego krajowy i międzynarodowy transport towarów, serwis i naprawę taboru kolejowego, dzierżawę wagonów, obsługę bocznic i spedycję. W ubiegłym roku na rzecz grupy zrealizował przewóz 6 mln ton paliw i petrochemikaliów. Ładunki były wożone głównie na trasach Płock - Świnoujście, Płock - terminale paliw PKN Orlen oraz Płock - Trzebinia - Płock. Oprócz tego istotne są również relacje międzynarodowe z Polski do Czech (Kralupy, Litvinov) oraz na Litwę (Możejki). Dziś Orlen KolTrans dysponuje flotą 41 lokomotyw i 567 wagonów cystern. Do ich obsługi zatrudnia ponad 400 osób.
Z kolei Unipetrol Doprava to trzeci co do wielkości prywatny przewoźnik kolejowy w Czechach należący do zależnej grupy Unipetrol. Rocznie transportuje około 3 mln ton towarów, głównie produktów chemicznych wytwarzanych przez firmy z grupy. Jego klientami są także zagraniczne firmy transportowe i zakłady chemiczne. Specjalizuje się również w spedycji, wynajmie wagonów kolejowych, serwisie i naprawie taboru kolejowego oraz doradztwie.