Jak inwestorzy i konsumenci przyjęli program „Orlen w portfelu", czyli program lojalnościowy dla akcjonariuszy? Czy jest duże zainteresowanie?
Zainteresowanie jest bardzo duże. Inicjatywa ruszyła w listopadzie ubiegłego roku i na ten moment liczba członków sięga około 1800. Ponadto całkiem niedawno uruchomiliśmy drugi, edukacyjny filar tego programu, czyli „Akademię inwestowania". Widzimy duże zainteresowanie edukacją, co nas bardzo cieszy. Inwestorzy chcą się uczyć, chcą poszerzać swoją wiedzę. W tym celu przygotowaliśmy wiele materiałów w różnych formatach, od podręczników po webinaria. Są też testy, w których można się sprawdzić. Przygotowaliśmy to we współpracy z CFA Society Poland, co gwarantuje wysoką jakość udostępnianych materiałów.
Czy program sprawia, że inwestorzy są bardziej lojalni wobec spółki i faktycznie tankują na waszych stacjach i kupują wasze produkty?
Takie było nasze założenie, gdy przygotowywaliśmy program „Orlen w portfelu". Badanie pokazują, że akcjonariusz-klient jest dużo bardziej lojalny i częściej korzysta z produktów i usług firmy, której akcje posiada. To przekłada się też na częstsze odwiedziny strony internetowej, baczne śledzenie wyników okresowych. Ta relacja działa i jest silna. Posiadanie akcji Orlenu stanowi swego rodzaju poczucie własności i przynależności do dużej instytucji, globalnej, o ugruntowanej pozycji, solidnych fundamentach, rozbudowanym planie inwestycyjnym, a przede wszystkim jest spółką o długiej historii, która wypłaca dywidendę.