Koncern m.in. systematycznie powiększa stan posiadanych środków transportu. W związku z tym firma zależna Orlen Paliwa zamierza wzbogacić się o sześć nowoczesnych autocystern do transportu paliw płynnych (oleju napędowego i oleju opałowego) oraz 42 naczepy-cysterny do przewozu gazu płynnego (LPG). Dostawy nowego taboru mają być zrealizowane do końca roku.

– Znacząco wzmacniamy nasz potencjał przewozowy. Dzięki zakupom nowoczesnego sprzętu będziemy mniej zależni od zewnętrznych firm przewożących nasze paliwa i LPG, a także zwiększymy elastyczność dostaw i zdolność operacyjną – twierdzi Jakub Opara, członek zarządu ds. logistyki Orlen Paliwa. Dodaje, że firma chce się rozwijać poprzez wzrost sprzedaży, zdobywanie nowych klientów, a przy tym dbać o jakość i bezpieczeństwo dostaw. Według Opary bez inwestycji w logistykę nie byłoby to możliwe. Szczególnie istotny dla płockiego koncernu jest zakup najnowszej generacji cystern do transportu gazu płynnego. Dzięki temu jego zdolności przewozowe w segmencie LPG własnym transportem wzrosną z 3 do około 40 proc.

Niedawno koncern ogłosił przetarg na dzierżawę 2 tys. kolejowych cystern. Będą one wykorzystywane zarówno w działalności spółki matki, jak i zależnej firmy nawozowej Anwil, transportowego Orlenu KolTransu i rafineryjnego Unipetrolu. W przetargu przewidziano różne okresy dzierżawy. Obejmują one od roku do siedmiu lat. Wcześniej koncern zapowiedział zakup kilkudziesięciu nowych lokomotyw. Konkretnych wartości wydatków na powyższe cele na razie nie ujawniono. Wiadomo jedynie, że w latach 2017–2020 tylko Orlen KolTrans i Euronaft Trzebinia, zainwestują razem 300 mln zł.