Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 22.07.2019 16:29 Publikacja: 23.07.2019 05:00
Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen
Foto: materiały prasowe
Koncern m.in. systematycznie powiększa stan posiadanych środków transportu. W związku z tym firma zależna Orlen Paliwa zamierza wzbogacić się o sześć nowoczesnych autocystern do transportu paliw płynnych (oleju napędowego i oleju opałowego) oraz 42 naczepy-cysterny do przewozu gazu płynnego (LPG). Dostawy nowego taboru mają być zrealizowane do końca roku.
– Znacząco wzmacniamy nasz potencjał przewozowy. Dzięki zakupom nowoczesnego sprzętu będziemy mniej zależni od zewnętrznych firm przewożących nasze paliwa i LPG, a także zwiększymy elastyczność dostaw i zdolność operacyjną – twierdzi Jakub Opara, członek zarządu ds. logistyki Orlen Paliwa. Dodaje, że firma chce się rozwijać poprzez wzrost sprzedaży, zdobywanie nowych klientów, a przy tym dbać o jakość i bezpieczeństwo dostaw. Według Opary bez inwestycji w logistykę nie byłoby to możliwe. Szczególnie istotny dla płockiego koncernu jest zakup najnowszej generacji cystern do transportu gazu płynnego. Dzięki temu jego zdolności przewozowe w segmencie LPG własnym transportem wzrosną z 3 do około 40 proc.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Prawnicy z Frank Bold złożyli do ministra klimatu i środowiska wniosek o cofnięcie koncesji na wydobycie w kopalni Silesia należąca do Bumechu. Kopalnia miała przestać naprawiać szkody i wypłacać należności za szkody górnicze wynikające z zawartych ugód, czym ma naruszać - zdaniem organizacji - zasady koncesji i stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców Goczałkowic-Zdroju.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
W tym roku stabilne zapotrzebowanie, z lekką tendencją spadkową, widoczne jest za to na diesel. Ponadto na niskim poziomie utrzymuje się tzw. premia lądowa. Pozytywny wpływ na rynek może mieć porozumienie pokojowe między Rosją a Ukrainą.
Koncern stawia m.in. na skup odpadów i złomów metalonośnych oraz prowadzi prace zmierzające do efektywnego ich przetopu. Ponadto kontynuuje prace przy projekcie Żelazny Most.
Bumech, właściciel prywatnej kopalni PG Silesia zanotował w 2024 r potężne straty netto powyżej 1,15 mld zł. Rok wcześniej było to niecałe 26 mln zł. Spółka tłumaczy, że pogłębiające się coraz gorsze wyniki to efekt coraz szybszego spadku popytu na węgiel.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Bogdanka coraz sugestywniej daje do zrozumienia, że na rynku węgla w Polsce trwa nierówna walka między dotowanymi kopalniami, a tymi, które walczą tylko rynkowymi metodami. -"Wolelibyśmy, by rynek funkcjonował w takim sposób, aby wszyscy mieli równe szanse" - mówił w Katowicach wiceprezes Bogdanki Sławomir Krenczyk.
Znaczenie KGHM dla Europy jest ogromne. Niekoniecznie musimy sprzedawać miedź poza Unię. Szacujemy, że do wydobycia z eksploatowanych już w Polsce złóż mamy jej jeszcze kilkanaście milionów ton – mówi Andrzej Szydło, prezes spółki.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas