– Inwestycje w I półroczu 2019 r. realizowane są zgodnie z planem. Środki przeznaczono głównie na rozwój sieci dystrybucyjnej, przyłączanie nowych odbiorców oraz modernizację sieci dla zapewnienia ciągłości i bezpieczeństwa dostaw paliwa gazowego – informuje nas biuro prasowe PGNiG.
Koncern przypomina, że zależna firma PSG realizuje program przyspieszenia inwestycji w sieć gazową Polski w latach 2018–2022, który zakłada uruchomienie usługi dystrybucyjnej w 300 nowych gminach. Dzięki niemu do tej pory umożliwiono dostawy gazu do 36 gmin. Z kolei w 141 zlecono opracowanie dokumentacji projektowej lub realizację robót budowlanych, lub zawarto umowę kompleksową na realizację inwestycji.
– Dla wszystkich 300 gmin zakończono etap opracowań koncepcyjnych. Przygotowując w 2018 r. program, wykorzystano opracowania koncepcyjne, które były tworzone od 2015 r. – twierdzi PGNiG. Po zakończeniu wszystkich inwestycji odsetek gmin, na terenie których PSG będzie świadczyć usługę dystrybucyjną, ma wzrosnąć do ponad 72 proc. Tym samym dostęp do błękitnego paliwa powinno posiadać około 90 proc. mieszkańców Polski.
Dążąc do likwidacji ograniczeń w dostępie do surowca, PGNiG planuje realizację dziewięciu dużych inwestycji w sieć gazową wysokiego ciśnienia. Mają one umożliwić zwiększenie dostaw błękitnego paliwa m.in. w rejonie północno-wschodniej Polski oraz w okolicy Łodzi i Warszawy. Realizacja zaplanowanych inwestycji powinna przebiegać w miarę szybko i sprawnie, gdyż niedawno zostały one uwzględnione w projekcie nowelizacji tzw. ustawy terminalowej, która pozwali na ominięcie wielu barier.
– Łącznie planowane jest wybudowanie blisko 614 km dystrybucyjnej sieci gazowej wysokiego ciśnienia. Są to gazociągi relacji: Konopki–Ełk–Mrągowo, Bytów–Chojnice, Dworzysko–Chojnice, Kolnik–Elbląg, Tulce–Nekla, Witkowo–Września, Łyszkowice–Słupia–Łódź, Kalisz–Sieradz–Meszcze oraz jedno punktowe połączenie sieci dystrybucyjnej z przesyłową, wraz z infrastrukturą niezbędną do ich obsługi – informuje PGNiG.