Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 04.12.2019 05:11 Publikacja: 04.12.2019 05:11
Foto: materiały prasowe
Jednym z głównych celów Lotosu jest rozwój działalności wydobywczej, opartej zarówno na już posiadanych koncesjach, jak i na całkiem nowych aktywach. Obowiązująca od trzech lat strategia zakłada m.in. ewentualne pozyskanie złóż w Wielkiej Brytanii, Holandii, Danii, na Morzu Czarnym, Morzu Kaspijskim, Adriatyku oraz na lądowych obszarach Europy Środkowo-Wschodniej. Dlaczego na żaden z rynków do dziś nie udało się wejść?
– Aktualnie budujemy naszą pozycję na Szelfie Norweskim w oparciu o pakiet posiadanych aktywów, pozyskanych w ramach akwizycji wraz z udziałami w hubach, czyli centrach logistyki produkcji, separowania i dystrybucji węglowodorów. Konsekwentnie zwiększamy udział wyniku segmentu wydobywczego do skonsolidowanych wyników Grupy Lotos, choć oczywiście kluczowe są tu również parametry makro (kurs USD, notowania ropy i gazu) – mówi Adam Kasprzyk, rzecznik koncernu. Dodaje, że dodatkową wartością inwestycji w wydobycie jest neutralizowanie wpływu niestabilnej ceny gazu na wyniki grupy. Pozwala na to własne wydobycie błękitnego paliwa realizowane na zbliżonym poziomie do jego zużycia w gdańskiej rafinerii.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Bumech, właściciel prywatnej kopalni PG Silesia zanotował w 2024 r potężne straty netto powyżej 1,15 mld zł. Rok wcześniej było to niecałe 26 mln zł. Spółka tłumaczy, że pogłębiające się coraz gorsze wyniki to efekt coraz szybszego spadku popytu na węgiel.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Bogdanka coraz sugestywniej daje do zrozumienia, że na rynku węgla w Polsce trwa nierówna walka między dotowanymi kopalniami, a tymi, które walczą tylko rynkowymi metodami. -"Wolelibyśmy, by rynek funkcjonował w takim sposób, aby wszyscy mieli równe szanse" - mówił w Katowicach wiceprezes Bogdanki Sławomir Krenczyk.
Znaczenie KGHM dla Europy jest ogromne. Niekoniecznie musimy sprzedawać miedź poza Unię. Szacujemy, że do wydobycia z eksploatowanych już w Polsce złóż mamy jej jeszcze kilkanaście milionów ton – mówi Andrzej Szydło, prezes spółki.
Władze JSW zdają sobie sprawę z ryzyka utraty płynności w tym roku, ale robią wszystko, aby do tego nie dopuścić. Ta deklaracja padła na Europejskim Kongresie Gospodarczym w czasie panelu poświęconemu górnictwu.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
W stosunku do pierwotnych założeń projekt sztandarowej inwestycji realizowanej w rafinerii w Możejkach jest opóźniony i droższy. Nie wiadomo też, jakie ostatecznie otrzyma wsparcie i jaka będzie jego opłacalność.
W 2026 r. ma być gotowa kompleksowa ekspertyza pt. „Studium wykonalności inwestycji”. Jeśli wykaże, że projekt eksploatacji złoża soli potasowo-magnezowych jest opłacalny, wydobycie może ruszyć w ciągu ośmiu–dziesięciu lat. To bardzo ambitny termin.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas