Jej nabycie jest dla płockiej grupy kamieniem milowym w budowie silnego, multienergetycznego koncernu, który ma wzmocnić pozycję konkurencyjną i finansową połączonych firm.

Energa jest szczególnie silna w biznesie odnawialnych źródeł energii. Obecnie 39 proc. zainstalowanej mocy ma w aktywach wytwórczych pochodzących z OZE. Zieloną energię produkuje m.in. w 46 elektrowniach wodnych, których łączna zainstalowana moc wynosi 359 MW. Ponadto należy do niej sześć farm wiatrowych o mocy wytwórczej 242 MW. W lipcu, w ramach inwestycji w ten segment działalności, oddano do użytku farmę wiatrową w Przykonie (woj. wielkopolskie) o zainstalowanej mocy ponad 31 MW. Projekt o wartości 155 mln zł został zrealizowany na zrekultywowanych terenach po kopalni węgla brunatnego. Do koncernu należy tam 300 ha gruntów, na których mogą powstać instalacje o łącznej mocy ok. 150 MW. Jedną z branych pod uwagę inwestycji jest realizacja farmy fotowoltaicznej o mocy niespełna 20 MW. Energa rozpoczęła już proces wyboru generalnego wykonawcy. W przypadku wygrania tegorocznej aukcji OZE inwestycja ma być oddana do eksploatacji w przyszłym roku. Nowa farma będzie utworzona z ok. 70 tys. paneli polikrystalicznych PV. Projekt zakłada, że instalacje będą eksploatowane przez co najmniej 25 lat. Obecnie do Energi należą już dwie farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 5,4 MW. Farma w Czernikowie koło Torunia jest jedną z największych tego typu instalacji w Polsce.

Z kolei zależna firma Energa Operator przystosowuje posiadaną infrastrukturę do dynamicznie zmieniającego się rynku energii, opartego w coraz większym stopniu na rozproszonych źródłach OZE. Większość z przyłączonych do sieci spółki mikroinstalacji (o mocy poniżej 50 kW) stanowią źródła fotowoltaiczne. Oprócz nich energię elektryczną wytwarza 30 mikroinstalacji wiatrowych, 81 elektrowni wodnych, 13 biogazowni oraz 22 mikroźródła wykorzystujące różne metody produkcji energii. Tylko w II kwartale tego roku Energa Operator do swojej sieci przyłączyła ponad 12,5 tys. nowych mikroinstalacji. Łącznie w ciągu ostatniego półrocza przybyło ich niemal 20 tys. Tym samym dziś w sieci firmy prąd wytwarza ponad 50 tys. tego typu źródeł. To przeszło trzy razy więcej niż w takim samym okresie rok temu. Oprócz tego w pierwszym półroczu Energa Operator podłączyła do swojej sieci ponad 80 dużych źródeł OZE (powyżej 50 kW mocy zainstalowanej), których łączna liczba przekroczyła tym samym tysiąc obiektów, a moc zainstalowana – 3,3 tys. MW.

Energa posiada instalacje spalające biomasę w zależnych firmach Energa Kogeneracja i Elektrowni w Ostrołęce. Spółka mocno angażuje się też w rozwój krajowego rynku elektromobilności. Obecnie infrastruktura koncernu obejmuje 45 stacji ładowania. Większość z nich zlokalizowana jest na Pomorzu (woj. pomorskie i zachodniopomorskie). Niektóre obiekty znajdują się też na Kujawach, Warmii i Mazurach i w Wielkopolsce. Oprócz tego na mocy ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych Energa Operator w ośmiu miastach na swoim terenie działania wybuduje łącznie ok. 280 stacji ładowania.